Skip to main content

Behawiorysta jako zawód zaczyna zyskiwać nowe życie po wielkim bumie, jaki osiągnął między 20-30 lat temu, gdzie jeszcze modne było i uczone także na kursach zawodowych stosowanie metod awersyjnych i generalnie przemocy psychicznej i fizycznej wobec psów czy kotów, zwierząt będących pod opieką człowieka. Aktualnie przez istnienie social media wiele osób postanawia z miłości do kotków lub pozornej miłości a w imieniu pogoni za popularnym tematem wybierają kursy od takich za kilkadziesiąt po kilka tysięcy złotych, są też szkoły podyplomowe oraz nawet studia dot. behawioryzmu zwierzęcego. Pamiętać należy o jednej podstawowej rzeczy, niezależnie jaki kurs skończysz możesz nazywać się behawiorystą bo oficjalne w naszym kraju nie istnieje taki zawód jak behawiorysta. 

Zarobki behawiorysty

W związku z tym iż zawód nie jest uregulowany, tym samym nie ma żadnych oficjalnych widełków finansowych względem ceny za poradę, konsultację behawioralną. Podobnie jak nie ma jednego z góry narzuconego standardu komunikacji, obsługi czy formy prowadzenia samego spotkania.

Aktualnie uznaje się że średnim kosztem za konsultacje jest cena pomiędzy 250,00 a 300,00 – w zależności od doświadczenia i praktyki specjalisty cena może rosnąć. Oczywiście możesz znaleźć oferty konsultacji za 100,00 a nawet mniej od uczniów, studentów czy osób z niewielkim doświadczeniem, jednak jak pokazuje przeszłość tacy klienci wracali do nas na pełną konsultację nie do końca usatysfakcjonowani ofertą jaką otrzymali.

Krótkie podsumowanie

Pamiętaj że na wizytę behawiorysty decydujesz się z własnej woli, cenę masz prawo znać przed wizytą. Czy wizyta kosztuje 100,00 czy 300,00 to decyzja o wydaniu danych środków pozostaje w Twojej gestii. Pamiętaj że płacisz za usługę, która nie jest pierwszą potrzebą a jej wycena jest bardzo subiektywna, to cena złożona na kwestie opłat, transportu, doświadczeń, wiedzy praktycznej i merytorycznej (podręczniki, kursy, książki) wraz z kosztami życia owego specjalisty.

Jeśli świadomie zdecydowałaś się na kontakt z behawiorystą, wiedziałaś jakie ma stawki, jak pracuje – i wiedziałaś że opiekun prawny zwierzęcia także musi być w pełni zaangażowany w proces terapeutyczny, a Twoje oczekiwania z czasem się zmieniły, nie powinnaś się czuć oszukana. Wielu opiekunów czuje że po wizycie niewiele się zmieniło, bo to prawda – sama wizyta jest początkiem drogi i działania, współdziałania opiekuna prawnego, behawiorysty i często także lekarza weterynarii. Czy można powiedzieć że behawiorysta jest zawodem przyszłości? Nie, raczej to moda na zawód jak w wielu innych przypadkach. Czy behawiorysta jest magikiem który wszystko rozwiąże? Nie, oczywiście że nie. Czy zarabia dużą kasę za brak gwarancji poprawy sytuacji? Biorąc pod uwagę że klient u behawiorysty nie pojawia się tak często jak w lokalnym markecie, cennik behawiorysty nie wydaje się przesadzony. Wszak to nie kupowanie mleka, bułek i szynki w budzie na rogu.

Leave a Reply