Skip to main content
Agonistyczne zachowanie się zwierząt, biol. wszelkie formy zachowania popędowego wyzwalanego (bodźce wyzwalające) podczas konfrontacji 2 osobników tego samego lub różnych gatunków.
W zależności od charakteru konfliktu, a zatem od udziału wściekłości, bólu lub strachu, przejawia się ono w zachowaniach agresywnych (agresjabiol.) — w formie imponowania (pozy i popisy zwierząt), tzw. grożenia lub walki (prawdziwej lub rytualnej), albo też w zachowaniach defensywnych w formie póz uległości, znieruchomienia (akinezjatanatoza) lub ucieczki. W stosunkach wewnątrzgatunkowych agonistyczne zachowanie się zwierząt zachodzi przy naruszeniu dystansu osobniczego, w konflikcie wynikłym z terytorializmu oraz w walkach godowych; w stosunkach międzygatunkowych ujawnia się w ochronie biernej i czynnej.
Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply