Skip to main content

Sprawdzamy ogólnie bezpieczeństwo własne, zwierzęcia któremu chcemy udzielić wsparcia – i wzywamy służby pracujące w gminie w której się znajdujemy. Staramy się ocenić czy zwierzę nie jest chore, nie jest ranne. W małych miejscowościach powinnaś zgłosić interwencję do właściwego terytorialnie urzędu gminy/ wydziału ochrony środowiska, wydziału gospodarki komunalnej/na policję. W większych miejscowościach powinnaś zgłosić interwencję do straży miejskiej, do funkcjonującego na terenie gminy schroniska lub na policję. Należy zabezpieczyć zwierzę przed jego przemieszczeniem się do czasu przyjazdu służb interwencyjnych.

Wiemy że wiele urzędów nie odbiera telefonów – lub interwencje podejmowana są w godzinach gdy urzędy nie pracują, wtedy kontaktujemy się z Policją lub Strażą Miejską lub Gminną.

Zwierzęta domowe, bezdomne – obowiązkiem obywatelskim jest powiadomić Straż Miejską lub Gminną lub/i inną gminną jednostkę powołaną do pomocy zwierzętom bezdomnym. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt dotyczy to wszystkich zwierząt domowych*

*„zwierzętach bezdomnych” – rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały;

*„zwierzętach domowych” – rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza;

Mimo tego że wiele gmin wstępnie odmawia pomocy tzw. kotom wolno żyjącym – gminy łamią tym samym ustawę o ochronie zwierząt. Zgodnie z ustawą są to zwierzęta bezdomne i gmina ma obowiązek udzielić im pomocy, miejsca w schronisku i przeprowadzenia kastracji.

Zwierzęta dzikie, wolno żyjące – obowiązkiem obywatelskim jest powiadomić Straż Miejską lub Gminną, lub/i najbliższy ośrodek pomocy, rehabilitacji dzikich zwierząt.

Porzucenie i znęcanie się nad zwierzętami – obowiązkiem obywatelskim jest powiadomić Policję, Straż Miejską lub Gminną; czym więcej szczegółów (i dowodów) przekażesz tym większa szansa na skuteczne działania organu.

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply