Skip to main content

Drugi kot jako towarzystwo stanowi bardzo częste pytanie, i bardzo często źródłem tego pytania jest to że człowiek pracuje od rana do wieczora, wraca i otrzymuje upierdliwego kota który chce uwagi, zabawy i aktywności a człowiek jest zmęczony i uważa że drugi kot rozwiąże ten problem. Niestety muszą takich czytelników i opiekunów rozczarować – żadna ilość innych zwierząt nie zmieni roli jaką człowiek odgrywa w relacji ze zwierzęciem.

Kot potrzebuje fizycznej i psychicznej uwagi ze strony opiekuna. Czy ma towarzystwo innego kota czy psa. Potrzebuje kontaktu socjalnego, potrzebuje zabaw fizycznych i zabaw intelektualnych zaczynanych i prowadzonych przez człowieka. 

Oczywiście nie piszę że nie możesz wziąć drugiego, trzeciego czy piątego – ważne byś zabezpieczył drogi czytelników dostęp do zasobów dla każdego z tych kotów i przeprowadził poprawną socjalizację owych zwierząt. 

Faktem jest jednak to że żaden nowy kot nie będzie obiektem który spowoduje że Twój kot nie będzie się nudził, będą się nudziły razem a jak będą miały za dużo energii będą roznosiły Twój dom razem, lub też nadmierna ilość energii i emocji może obrócić się przeciw kotom i pojawią się problemy i zaburzenia behawioralne. 

Pamiętaj że każdy kot potrzebuje codziennej fizycznej, behawioralnej, węchowej stymulacji w postaci zabaw, min. 3 mięsnych, mokrych posiłków dziennie, czasu na sen oraz odpowiedniej uwagi ze strony opiekuna – bez tego bardzo szybko rozpadnie się drabina stabilności naszego podopiecznego. Adopcja i wzięcie drugiego i kolejnych kotów powinna być podjęta na podstawie twardych danych – wymogów oraz możliwości z Twojej strony, więc zanim podejmiesz tę ważną decyzję na najbliższe dwadzieścia lat – zastanów się pięć razy. Dziś właśnie na fanpagu znajomej fundacji padło że w ciągu 2 ostatnich tygodni trzy koty adoptowane wróciły (z różnych powodów) – adopcja to bardzo poważny proces w który jest zaangażowane wiele osób, a najbardziej na nieudanej adopcji cierpią zwierzęta – nie wiedząc co się dzieje.

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply