Skip to main content

Opiekunowie niemal codziennie pytają w jakim wieku kastrować swoje zwierzęta i czasami otrzymują bardzo skrajne informacje. Nie powiem Ci że nie masz słuchać swojego lekarza weterynarii, jednak jeśli ktoś udziela Ci informacji – masz prawo zapytać o aktualność danej opinii i o źródła na podstawie Twój lekarz weterynarii zaleca taki a nie inny przeprowadzenia zabiegu kastracji (kocura jak i kotki). Pamiętaj by poprosić swojego lekarza o wskazanie konkretnych badań, z konkretnymi wynikami z ostatnich miesięcy/lat, nie badań sprzed 10-20 czy dalszych lat. Badania i fakty naukowe w weterynarii potrafią po roku być totalnie nieaktualne.

Jako zoopsycholog i behawiorysta – współpracujący z lekarzami weterynarii rekomenduje kastracje od 3 miesiąca życia po podwójnym zaszczepieniu.

Zakres szczepień u kotów powinien odbywać się zgodnie z procedurami opracowanymi przez Zespół do spraw Szczepień (VGG) organizacji WSAVA czyli Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Nie ma behawioralnych, etologicznych przesłanek do opóźniania kastracji u kota domowego. Nie ma danych ani badań które jasno wskazują na konieczność odkładania kastracji na później – kotka ani kocur nie mają do czego dojrzeć. 

Coraz częściej mamy przypadki gdzie 3-4 miesięczna kotka zachodzi w ciążę, zapładniana przez swojego brata z jednego miotu. Więc jeśli kot w wieku 3-4 miesięcy może fizycznie zajść w ciążę – znaczy że organizm jest gotowy na zapłodnienie, więc i jest to czas w którym to możemy dokonać kastracji. 

Normalny wiek na kastrację to 3-4 miesiąc życia.

Minimalny czas spędzony kociąt z matką to 12 tydzień życia, rekomendowany behawioralnie to 16 tydzień życia. 

Jeśli nie ma kociej matki, rodzeństwo powinno pozostać ze sobą min. do 20 tygodnia życia. 

Jakie są konsekwencje zbyt późnej kastracji?

  • pozostawianie moczu lub kału poza kuwetą, znaczenie terenu,
  • zachowania agresji skierowane na otoczenie,
  • zaburzenia apetytu,
  • nadmierne pobudzenie, nerwowość, nadmierna stymulacja,
  • choroby hormonozależne (rak macicy, jajników, jąder, guzy listwy mlecznej),
  • potencjalna ciąża, 
  • oraz wiele innych.
Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply