Skip to main content

Kot domowy to potomek żbika afrykańskiego, dzikiego kota żyjącego na terenach pustynnych i półpustynnych – który żywi się małymi zwierzętami pustynnymi, ma więc ograniczony dostęp do wody. Pobiera więc większość wody z ofiar które upoluje. Mimo udomowienia kot domowy jak jego przodek z własnej woli nie pije zbyt wiele i często sam z siebie doprowadza się do stanu lekkiego odwodnienia, a w okresie letnim nawet do poważnego odwodnienia. Dlatego też w diecie kota domowego sucha karma nie powinna występować chyba że w formie wypełniacza do zabawek (i to tylko takie z wysoką zawartością produktów mięsnych). 

Czy początek wpisu kojarzy Ci się z początkiem wpisu o suchej karmie? 

Oczywiście że tak, o ile mamy możliwość posiłki kota powinny być wplecione w aktywności fizyczne i psychiczne (węchowe) w ciągu dnia, cykl łowiecki kota odbywa się od kilku do kilkunastu razy dziennie – są to małe, średnie i duże cykle łowieckie. Rozróżniamy je głównie ilością czasu, wielkością ofiar oraz intensywnością aktywności wykonanej przy polowaniu, zdobywaniu ofiary. 

Tym samym wiele zależy od nas i naszych możliwości czasowych, minimalna ilość posiłków dla kota domowego to trzy posiłki na 12 godzin, czy około 6 posiłków na 24 godziny. Jeśli mamy większą ilość czasu możemy zwiększać posiłki (za każdym razem rozbijając dzienne dawkowanie na coraz mniejsze porcje, można rozwadniać ciepłą wodą) – kot domowy a raczej jego dziki przodek potrafi polować od 30 d0 40 razy w ciągu doby, polując i zjadając od owadów po małe gryzonie, ptaki, płazy czy gady. 

Zanim pomyślisz żeby wystawić pełną miskę suchego jedzenia, pamiętaj że sucha karma nie jest dla kotów rekomendowana (ze względu na składy i brak możliwości nawadniania). Pełna miska jedzenia także jest odradzana ze względów behawioralnych a odstępstwem od tego są rzadkie przypadki – niekontrolowane spożywanie pokarmów i dowolne dochodzenie do jedzenia rozleniwia kota, może skutkować otyłością i konsekwencjami fizycznymi otyłości jak i zaburzeniami związanymi z frustracją. Jeśli pracujesz bardzo dużo i nie ma Cię zbyt często w ciągu dnia za posiłki i ich wydawanie może zajmować się automatyczna miska karmiąca, zabawki węchowe i interaktywne (nawet istnieją sterowane zabawki przez telefon). 

Jeśli mamy wątpliwości powinniśmy w kwestii żywienia czy dietetyk kota domowego rozmawiać przede wszystkim z dietetykiem zwierzęcym – Marek Busza

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply