Skip to main content

Kot pozostawia mocz poza kuwetą, to bardzo częste zgłoszenie od naszych klientów – jednak najczęściej pada pytanie czemu ten kot wybiera do sikania ulubioną kanapę, ukochaną sukienkę, dywanik w łazience czy ukochana poduszka czy nasze łóżko. Przecież mógłby robić obok kuwety, czy na kafelki w łazience, ewentualnie do wanny pod prysznic (to jakoś zniosę – mówią niektórzy klienci. 

  1. Najważniejszą rzeczą jaką należy wspomnieć jest fakt że koty to bardzo czyste stworzenia i jeśli kuweta jest czysta, żwirek jest czysty i regularnie opróżniany –  kot zdrowy fizycznie i behawioralnie nie ma szans by kot załatwił się poza kuwetą. 
  2. Jaki więc wniosek możemy podjąć bazując na pierwszym komentarzu znajdując mocz koci poza kuwetą? Coś dolega mojemu kotu. Podstawą w działaniu diagnostycznym jest zawsze wizyta u lekarza weterynarii i wykonywanie badania moczu (mocz lekarz powinien pobrać punkcja pod USG), krwi itd. W międzyczasie weryfikujemy ze sobą (uczciwie!) czy regularnie sprzątamy, czy dosypujemy świeży żwirek, czy nie ograniczamy kotu dostępu do kuwety lub nie robimy czegoś co kota potencjalnie stresuje (nowy partner, przeprowadzka, głośny sąsiad itd.), oczywiście używamy odpowiedniego środka enzymatycznego do wyczyszczenia miejsca pozostawienia moczu lub zapraszamy profesjonalną firmę do czyszczenia (po wdrożeniu procedury naprawczej, leczeniu). 
  3. Jako zoopsycholog mogę zapewnić że w przypadku kota załatwiającego się na miękkie przedmioty 99% przypadku to będzie zaburzenie chorobowe które powoduje ból, pieczenie, dyskomfort i tym samym zmuszając kota do szukania bardziej wygodnego miejsca – kot wchodzi do kuwety – napina się, zaczyna go boleć i szuka bardziej komfortowego niż twardego żwirku. Ból nie zawsze będzie dotyczył samego moczu, czy pęcherza – może dotyczyć każdej części ciała, dlatego jest ultra ważne by lekarz weterynarii wykonał porządny przegląd, ocena na oko bez badania fizykalnego nie jest badaniem i jest marnowaniem czasu i zdrowia kota. Moi pacjenci potrafili sikać bo mieli ból stawów, mięśni, ból zęba, zapalenie ucha. Jeśli podczas kontroli lekarz nie może nic znaleźć warto poprosić o dłużej działający środek przeciwbólowy i obserwować, jeśli po jego podaniu zachowanie mija, znaczy że jednak coś boli, coś jest nie tak. Pamiętajmy o lekach osłonowych przy długotrwałym podawaniu różnego rodzaju środków leczniczych. 
Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply