Skip to main content
Całoroczna i skuteczna pomoc w kastracji kotów domowych (domnych i bezdomnych) to jeden z czynników, który przyświeca cywilizacji ludzkiej w XXIw.
Kot domowy to zwierzę udomowione od około 10.000 lat, w naszym kraju istnieje wiele mitów na temat kota domowego — między innymi takie, że kot musi żyć na ulicy, bo zjedzą nas myszy czy szczury, są to informacje błędne i szkodliwe dla kotów i dla dzikiej przyrody.
Informacja wyjaśniająca kłamstwa na temat kotów i szczurów:
https://doi.org/10.3389/fevo.2018.00146 – Temporal and Space-Use Changes, by Rats in Response to Predation, by Feral Cats in an Urban Ecosystem.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686234/ – Trophic Garnishes: Cat–Rat Interactions in an Urban Environment.
Szczury bardzo często żywią się młodymi kotami, które spotykają w piwnicach, bardzo często także żywią się z talerzy i misek, z których dokarmiane są koty domowe, bezdomne.
Likwidacja bezdomności kociej jest zadaniem własnym gminy, jak wynika z Ustawy o ochronie zwierząt, jednak skala pomnażania bezdomności w naszym mieście, wynika między innymi z mnożenia kotów w domu, więc kastracje dla mieszkańców powinny być jednym z głównych priorytetów.
Kot domowy, bezdomny żyjący na ulicy jest często narażony na utratę zdrowia i życia — tym samym naraża miasto i mieszkańców na dodatkowe koszta. Likwidacja bezdomności zmniejsza obciążenia finansowe dla mieszkańców i budżetu miasta. Wegetujący kot domowy, bezdomny na ulicach poluje na małe gryzonie, ptaki śpiewające, płazy i gady — spora grupa tych zwierząt jest pod ochroną prawną, a ich braki w środowisku są odczuwalne dla innych zwierząt, zaburzając działanie ekosystemu, zmuszając miasto do dodatkowych inwestycji jak sadzenie nowych drzew, stawianie uli i w szerszej skali reintrodukcje gatunków.
Jak wspomniano wyżej — kastracja kotów domowych — posiadających dom, jak i kastracja kotów domowych nieposiadających domu jest ważnym procesem pomagającym kotom oraz przyrodzie, zwiększając szansę na przeżycie i rozwój flory i fauny w naszym mieście, a tym samym jest działaniem z korzyścią dla młodszych i starszych obywateli miasta Gdańska.
Zakres rzeczowy projektu:
Kastracja (kocurów i kotek) bezdomnych – 2,000 sztuk kastracji,
Dopłata (kocurów i kotek) mających dom, dopłata 50% – 4,000 kastracji,
Czipowanie i wprowadzenie do bazy Safe Animal – 2,000 czipów,
Kampania edukacyjna – „Kastruj, kochaj, trzymaj w domu”
Projekt zakłada działania podobne w kolejnych latach