Porady

[Problem] Problem z kociakiem – załatwianie się

[Problem] Mam problem z moim kociakiem. Wzięliśmy go ze schroniska, gdy miał około 4-5 miesięcy. Teraz ma około 7-8. Czekamy z kastracją do sierpnia, bo wet powiedział, że będzie darmowa. Dzisiaj rano przyłapałam kota jak sika na dziecka poduszkę do spania. Czy to może być już sygnał, że czas na zabieg czy raczej to, że miał po nocy nieprzeczyszczoną kuwetę? Widziałam, że sporo w niej narobił przez noc. Może stwierdził, że za brudno i szukał drugiego miejsca? I ewentualnie czemu dziecka poduszka? Może to być spowodowane tym, że on się trochę dziecka boi? Mój 2-latek czasem go gania itp., ale obaj potrafią się ze sobą bawić.

——

Podstawowa sprawa: młodego kociaka można wykastrować w wieku 4-6 miesięcy. Rozsądna decyzją jest kastracja przed pierwszą rujką jak i przed pierwszym znaczeniem kocura. Wszelkie kwestie załatwiania się kota poza kuwetą – zanim je rozpatrzymy proponuje zawsze kastrację (dla zdrowia fizycznego i psychicznego) kota. Pamiętać także należy że hormony uspokajają się w kocie nawet po paru tygodniach.
W tym wypadku powodem sikania poza kuwetą może być: brak kastracji, niewyczyszczona odpowiednio kuweta lub stan zdrowia zwierzaka. Pamiętajmy więc, zawsze jeśli mamy wykastrowanego kota (kocur, kotka) to odwiedzamy zaufanego lekarza weterynarii.

I kwestia wyjaśnienia bo część z kociarzy urządza kłótnie i awantury wobec nazewnictwa – kastracja czy sterylizacja – bardzo rozsądnie opisano to w poniższym linku: http://weterynarz-radzi.pl/kastracja-czy-sterylizacja

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.