Odbywając wczoraj wizytę u klienta zauważyłem niepokojącą sytuację i opinię z którą pojawiają się u mnie zaniepokojeni koci rodzice. Są ostrzegani że syczenie czy warczenie kotów na siebie to powód do natychmiastowego przerwania relacji, sytuacji w której ją usłyszeli. Że to przejaw agresji i ich zdaniem jest natychmiastowe oddzielenie kotów od siebie.

Drodzy opiekunowie, syczenie czy warczenie a także dziwięki pomiędzy nimi a także prychanie, fukanie to są dźwięki komunikacyjne pomiędzy kotami. Oczywiście one mogą oznaczać napięcie, nerwy oraz komunikaty które świadczą o tym że koty mając sobie coś do wyjaśnienia, czy po prostu sygnalizują koniec zabawy, koniec interakcji w sposób donioślejszy bo “partner” nie odpuszcza.

Wiem oczywiście że ciężko odróznia się cienką granicę pomiędzy “wszystko jest dobrze/mam Cię dosyć” jednak naszym zadaniem jest obserwacja i reagowanie gdy dzieje się realna krzywda. Reagowanie na każdy, najmniejszy dźwięk daje większą szansę na pogorszenie się kociej relacji. Koty nie mając okazji sobie pewnych tematów wyjaśnić dźwiękowo czy niewerbalnie nabiorą frustracji co może tylko zaognić drobną sprzeczkę.

Oczywiście gdy zachowanie kotów nas niepokoi, rozsądnie jest zaprosić behawiorysta pomoże rozpoznać na ile zachowanie kota jest agresją. Jeśli tak jest pozwoli to także wprowadzić nam plan naprawczy*

*obróżka, feromony, leki ziołowe mogą być wsparciem w poprawie komfortu kota, poprawie odbioru rzeczywistości jednak nie rozwiążą one problemów, bez pracy kota i pracy z kotem przez opiekuna.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.