Dziennik – kocie życie na papierze

Odwiedzając znajomych a także klientów na wizycie, bardzo często – niemal w każdym domu, dowiaduję się że opiekunowie nie pamiętają co się działo, nawet całkiem niedawno. I chodzi tu o zdarzenia z przed kilku tygodni.

Jest to powszechny problem w kocich domach, któremu można przeciwdziałać w jeden sposób. Właśnie zakładając tzw. koci dziennik.

W większości przypadków zalecam prowadzenie takiego „ustrojstwa” także w zwykłych domach gdzie nie ma problemów ani behawioralnych ani zdrowotnych. Za to w domach z problemami – powiedziałbym że taki dziennik jest czymś co jest obowiązkowe.

Dziennik – jak?

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, zakupujecie sobie dla trwałości 90 kartkowy zeszyt w kratkę w grubej oprawie.

Oznaczacie każdą stronę datą, dzień po dniu, dzielicie sobie stronę na ilość kotów które posiadacie.

Codziennie wieczorem gdy wrócicie do domu – samemu lub z partnerem zawsze rozmawia się jak minął dzień, co robiliśmy, co zrobiły koty. Poświęcenie pięciu, dziesięciu minut na rozmowę o członkach naszej rodziny nie powinno sprawić problemu.

Zapisujecie wszystko co ciekawe / inne od standardowego zachowania kotów.

Jakie pytania sobie zadać?

  • Czy mój kot zachowuje się jak wczoraj?
  • Czy pobudka wygląda jak zwykle?
  • Czy przyszedł się przywitać jak wróciłem?
  • Czy zjadł posiłek?
  • Czy zachowuje się tak jak zwykle podczas zabaw?
  • Czy śpi/odpoczywa w swoim ulubionym miejscu?
  • Czy kot chowa się, unika człowieka?
  • Czy wystąpiło? Załatwienie się poza kuwetą (czemu?) Ślad po wymiotach (czemu?) Ślady krwi? (czemu?)

Pytań jest wiele i zabrakło by miejsca na stronie, ale warto zwrócić uwagę na te podstawowe pytania.

Kot – stateczny

Kot uwielbia stałość, powtarzalność zachowań, stały rytm dnia i znane mu części dnia. A więc jeśli macie już pod opieką kota kilka miesięcy, lat – znacie jego zachowania i przyzwyczajenia. Jeśli jakiekolwiek zachowanie odbiega od klasycznej normy, zapisujecie w notatniku.

Pamiętajcie że nawet najmniejsza zmiana, najmniejsze odstąpienie od klasycznych zachowań kota – może świadczyć o gorszym dniu, jasne lecz także o pogarszającym się samopoczuciu, pogarszaniu się stanu zdrowia czy też o zbliżających się problemach behawioralnych.

Oczywiście mogą być dni że nic się złego nie dzieje, jednak nie powinno to usypiać czujności w obserwacji zachowania naszych podopiecznych.

Jesteś najważniejszy w diagnozie

Gdy zauważycie zmiany, w pierwszej kolejności powinnyście udać się do lekarza weterynarii wykonać ogólne badania – rozszerzoną krew (u starszych kotów jest to konieczne). Jeśli lekarz wykona pełną diagnostykę i nic nie wyjdzie, lub kot zostanie wyleczony a niepokojące zachowanie dalej występuje warto umówić się z behawiorystą na wizytę domową.

Ty, Opiekunie jesteś w tym najważniejszy: Twoja wiedza, Twoje obserwacje, Twój dziennik. Dzięki niemu czy to lekarz weterynarii czy behawiorysta będą mogli łatwiej, szybciej i dokładnie pomóc kotu. Warto poświęcić na to do 10 minut każdego dnia.

Ciekawostka

W temacie dbałości o koty, trafiła się za sugestią Natalii anglojęzyczna apliacja do właśnie nadzoru i notatek, z przypomnieniami o np. szczepieniach. Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem jak i dla iPhonów.

https://www.11pets.com/

Mieszko

Ps. Jeśli kot jest agresywny, załatwia się poza kuwetą – lekarza zawsze jest pierwszym miejscem do którego powinniście się udać i wykonać pełną diagnostykę. Bez wykonania badań nie można powiedzieć że kot jest zdrowy oraz że zachowanie wynika z problemów behawioralnych.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.