Ogólna

Nie dla mat elektrycznych i odstraszających

By 13 września, 2014 No Comments

Pojawiła się nowa moda (a przynajmniej ja się dziś o niej dowiedziałem) na elektryczne maty odstraszające dla kotów. Celowo nie linkuje, żeby nie robić reklamy żadnemu z producentów, chociaż jak ktoś będzie chciał, to znajdzie. Elektrycznych mat odstraszających, podobnie jak elektrycznych obroży, żaden odpowiedzialny opiekun nie powinien używać wobec swoich podopiecznych. Przestrzegam przed używaniem tego typu produktów.

Po pierwsze, jest to niepotrzebny stres dla zwierzęcia,

Po drugie, to potencjalne niszczenie więzi pomiędzy opiekunem a zwierzęciem (psem czy kotem).

Po trzecie wreszcie, stres i strach mogą wywołać serię problemów behawioralnych, których nie rozwiąże ani mata szokowa, ani inne metody inwazyjne.

Pamiętajcie: wspieramy pozytywne zachowanie kota (Kocie TAK), nie nagradzamy negatywnego kociego zachowania (Kocie NIE). Pamiętajmy też o jednym, negatywne (z naszego punktu widzenia) kocie zachowanie bierze się z takich naturalnych potrzeb zwierzęcia, jak: wspinanie się, wskakiwanie na blaty/wysokości, czy też drapanie. Należy te zachowania przekierować, zaoferować inne formy zaspokojenia potrzeb naszego podopiecznego.

 

Zacytuje także komentarz Ady Bader z profilu Kocich Porad na FB na temat MEO:

“To jest tak straszliwie smutne, kiedy ktoś postanawia “dogadać się” ze swoim zwierzęciem zadając mu ból. Prąd, kolce i wszelkiego rodzaju awersja może i nawet jest skuteczna, ale wydaje mi się, że niszczy całą przyjemność obcowania ze zwierzęciem(pomijając oczywiście etyczny aspekt, o którym pisałeś), kiedy traktujemy go jako szkodnika, jego zachowania(często naturalne) jako złośliwość. Nie wiem, naprawdę smutne.”

 

Postaram się także o komentarz znajomych lekarzy weterynarii.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.