Kuweta, czyli problemy pierwszego kociego świata.

Mimo artykułu na temat załatwiania się poza kuwetą, który można znaleźć tutaj:
http://kocie-porady.pl/koc-zach/kot-zalatwia-sie-kuweta/

 

Regularnie zadajecie na blogu pytania dotycząca kuwety. Powiedziałbym, że 80% zapytań dotyczy wyboru pomiędzy kuwetą zamkniętą a otwartą. Jeszcze jeden wybór to kuweta – nawet otwarta, ale umieszczona w szafie lub w innej formie zabudowie.

 

• Kuweta otwarta,
• Kuweta zamknięta,
• Kuweta w zabudowie.

 
Zacznijmy od tego, że jako kochający opiekunowie staramy się dać kotu takie warunki, w których czułyby się najlepiej. W jakich warunkach więc załatwiają się koty, gdy nie mieszkają z człowiekiem? Czy kot chowa się w rogu, za różnymi przeszkodami z dala od oczu innych zwierząt? Czy raczej załatwia się w miejscu, które daje mu wybór opuszczenia miejsca szybko, które pozwala mu z odległości dostrzec zagrożenie. Rozpatrując zakup, wymianę kuwet – zalecam brać pod uwagę właśnie taką zależność.

 

Ilość kotów a ilość kuwet

 

Ważne jest umiejętność oceny prawdziwych relacji kocio-kocich w naszym domu. Nie musi być według wzoru:
ilość kotów = ilość kuwet + 1 sztuka
natomiast rozsądniejszą opcją jest wzór:
ilość grup rodzinnych, grup zaprzyjaźnionych = odpowiednia ilość kuwet
Dla przykładu: mając w domu 3 koty, dwa trzymają się razem, śpią razem, myją się i spędzają razem czas, plus jedynaka, który żyje sobie z boku, wystarczy, że postawimy dwie kuwety zamiast 4 kuwet według pierwszego wzoru, który to wynikał z błędnego tłumaczenia wykładu Vicky Halls, gdy była w Polsce.

 

Co zalecam?

Niezależnie od ilości kotów w domu, zawsze stawiajmy, jeśli istnieje taka możliwość na otwarte kuwety, które dają większy psychiczny komfort kotu. Oczywiście może się też zdarzyć, że kot sam wybierze zamkniętą. Jednak żeby to potwierdzić, musiałaby ona stać dokładnie w tym samym miejscu co odkryta.

Uwagi do odkrytej kuwety

Wielu opiekunów uskarża się, iż kot w odkrytej kuwecie rozsypuje żwirek po mieszkaniu. W takim wypadku warto wyposażyć się w dywanik, wyłapywacz żwirku z łapek. Drugim problematycznym powodem, który odstrasza człowieka od odkrytej kuwety jest intensywny zapach*

Problemy z zamkniętą kuwetą

Największe problemy behawioralne, społeczne związane z zamkniętymi kuwetami, kuwetami w zabudowie pojawiają się w domach wielokocich, gdzie relacje w kociej grupie nie są poprawnie ułożone. Może dochodzić do napięć podczas wchodzenia/wychodzenia z kuwety – blokowanie się wzajemnie kotów.
Kumulowanie się zapachu w zamkniętej przestrzeni, także nie służy komfortowi przebywania w takiej kuwecie kota. Zamknięta kuweta bez drzwiczek – nie jest już zamkniętą kuwetą.
*zdrowa kocia kupa i mocz nie mają intensywnego zapachu, praktyczni nic nie czuć, kot trawi większość odpowiedniego pożywienia więc krótki zapach, może pojawić się jedynie zaraz po wydaleniu.

Podsumowując

Zalecam, postawienie otwartych dużych, szerokich przestrzennych kuwet.
Jeśli masz wątpliwości co do układów we własnym domu, relacji między kotami. Warto umówić się na konsultację behawioralną.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.