fbpx
0
Zdrowie

Żucie i gryzienie pazurów

By Wrzesień 11, 2016 No Comments

Żucie i gryzienie pazurów jest normalnym zachowaniem u kotów. Często jest to zachowanie związane z rutynowym zachowaniem, myciem się. Usuwają w ten sposób wierzchnią część pazura, której nie uda się usunąć np. na drapaku.

W niektórych przypadkach, u kotów rozwija się to zachowanie w związku z problemami behawioralnymi. Jest to zachowanie podobne jak u ludzi.

Przy tego rodzaju zachowaniach występuje cienka granica pomiędzy normalnym zachowaniem, a takim wykraczającym poza normy. Wszelkie zachowania kompulsywne działają „uspokajająco” na kotach gdy występuje: stres, nuda, samotność.

Są trzy powody dla których kot obgryza pazury:

  • normalne zachowanie związane z czystością,
  • problem medyczny,
  • problem behawioralny,

W większości przypadków to normalne kocie zachowanie.

Jeśli masz wątpliwości, udaj się wpierw do lekarza weterynarii czy niepokój związany z gryzieniem pazurów nie ma uzasadnienie medycznego – warto przyjrzeć się w kierunku grzyba lub zakażenia bakteryjnego.

Należy też regularnie oglądać kocie pazury, czy nie są za długie, czy nie przerastają. Jeśli zachodzi taka konieczność, można (ale nie trzeba). Ważna rzeczą jest także zagwarantowanie kotu dostępu do odpowiedniego drapaka i drapania w pionie, poziomie i często także pod skosem. Kot powinien móc wyciągnąć się na przedmiocie do drapania.

Jeśli jest to problem behawioralny, należy skonsultować się z behawiorystą lub zoopsychologiem.

Zdjęcie: catster.com

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]