0
PoradyZdrowie

Obcinanie pazurów kotom

Natura wyposażyła koty w broń doskonałą – zestaw ostrych, silnych i zagiętych pazurów. Służą one między innymi do chwytania zdobyczy i przytrzymywania jej. Mysz, która dostanie się w pazury doświadczonego łowcy – praktycznie nie ma już szans.

W naturalnych warunkach koty ścierają pazury podczas chodzenia, biegania oraz polowania. Koty domowe, które nie mają styczności ze światem zewnętrznym najczęściej drapią meble. Dlaczego to robią? Ponieważ jest to ich sposób na pielęgnację pazurów. W czasie drapania zdzierane są stare łuski, a spod nich ukazuje się nowy, ostry jak szpilka pazur. Drapanie jest zakodowane w głowie każdego kota. Dla kotów żyjących wolno drapanie drzew i innych powierzchni ma jeszcze jedno znaczenie – pozostawienie śladu zapachowego. – cyt. Vetopedia

 

 

Obcinanie pazurów kotom

 

Najważniejszym elementem obcinania pazurów jest — by zacząć to robić w miarę wcześnie, odkąd jest kocięciem. Gdy zaczniemy wcześnie, kot dorastając, uzna obcinanie pazurów za coś naturalnego i nie będziemy mieć z tym najmniejszych problemów. U starszych kotów wymagane jest więcej poświęcenia i pracy z naszej strony.

 

Usuwanie kotom pazurów

Przychodzi do Polski moda ze Stanów Zjednoczonych — usuwania kotom całych pazurów, bo — wtedy kot nie drapie wcale mebli. Jest to coś, co uznaję za znęcanie się nad zwierzęciem i nie powinno się tolerować takiego działania w żadnym stopniu. Takie obcięcie to jak ucięcie człowiekowi palców. Mogę zapewnić wszystkich czytelników, że są mniej inwazyjne sposoby, dzięki którym możemy zapobiegać „niszczeniu” mieszkania przez nasze koty.

 

Co jest potrzebne:IMG_9578

 

– nożyczki do pazurów, wybierajmy produkty dobrej jakości, nie używamy zwykłych nożyczek czy też ludzkich cążek ludzkich, które mogą wyginać koci pazurów i powodować rozdwajanie się pazurów kocich.

– ulubione kocie przysmaki, których rodzaj zarezerwujmy do dawania po fakcie obcinania kocich pazurów.

Jak przyzwyczajać kota do obcinania pazurów (jeśli nie miał z tym wcześniej nic wspólnego):

Jednym z pierwszych elementów do których, należy przyzwyczaić swojego kota, jest dotyk człowieka i dotykanie kocich łap. Możemy zacząć od dotykania i głaskania kocich łap przed snem lub po prostu, gdy kot leży i odpoczywa. Po dotykaniu kocich łap — nagradzajmy go przysmakami.

Kolejnym etapem powinno być intensywniejsze dotykanie łap, naciskanie łapek i opuszków wysuwając lekko pazury — jeśli kot przyjmuje takie zachowania ze spokojem i cierpliwie — także nagradzamy ulubionymi przysmakami. Jeśli kot natomiast „protestuje” oznacza, że potrzebuje więcej czasu na zaakceptowanie dotyku. Nigdy nie przyspieszajmy zmian zachowania. Zachowujmy za każdym razem dużo spokoju i cierpliwości — pamiętajmy, że zmiana zachowań u kotów może trwać od kilku dni do wielu tygodni. A im młodszy kot tym łatwiej zmienić przyzwyczajenia.

Trzecim elementem jest szczegółowe zapoznanie się z budową i kształtem kocich pazurów (załączam zdjęcie przekroju pazura), pamiętajmy, by obcinać tylko samą końcówkę pazura. Dalsza część jest mocno unerwiona i ukrwiona — jeśli naruszymy zbyt daleko pazur, narazimy naszego zwierzaka na niepotrzebne cierpienie.

Warto wybierać na czas obcinania czas, gdy kot jest rozespany, zmęczony i szykuje się do snu.

Do obcinania pazurów, wybierajmy miejsce:
– spokojne, które kot zna i w nim regularnie przebywa — odpoczywa,
– nie ma szans na pojawienie się wielu bodźców zewnętrznych jak np. inne zwierzęta, przelatujące ptaki czy możliwy hałas z zewnątrz który kot mógłby negatywnie skojarzyć z obcinaniem.

Jeśli kot w ostatnich godzinach przeżył stres, coś wywołało niepokój — przełóż obcinanie na dzień kolejny. Jeśli bawiliśmy się, dajmy kotu troszkę odpocząć — nie bierzmy zaraz kota po zabawie do obcinania — może jeszcze nie wyjść z „trybu” polowania i potraktować ludzką dłoń jak ofiarę.

Zanim przystąpimy do faktycznego obcinania pazurów, najpierw — rozsądną decyzją jest przyzwyczajenie kota do sytuacji „obcinania pazurów” :)

Sadzamy kota na kolanach, opieramy jego grzbiet o nasz brzuch.
Łapiemy kocią łapę (nie mocno) i sprawdzamy długość czasu, po jakich kot wycofa łapę (dajemy przysmak), sprawdzamy, jaki jest maksymalny czas, po którym kot cofnie łapę. Powtarzamy tę czynność regularnie — z czasem prócz trzymania, masowania łapy — naciskamy też poduszki i wyciągamy pazura. Jeśli już poznaliśmy czas reakcji i cierpliwości naszego kota i wspieraliśmy grzeczne zachowania kocie przysmakiem, można zająć się obcinaniem pazurów.

 

Obcinanie

 

Przynosimy nożyczki do pazurów, przysmaki i kota do ustalonego i wybranego, spokojnego miejsca.

Trzymamy kota na kolanach

Bierzemy jedną z kocich łap, naciskamy na poszczególne opuszki, robimy jednym ruchem i ucinamy samą końcówkę pazura, następnie — natychmiast dajemy przysmak po przycięciu pazurów. Postępujemy tak szybko i konsekwentnie. W początkowej fazie uczenia nie zawsze udaje się obciąć wszystkie pazury w jednej łapce za pierwszym razem. Nie zniechęcajmy się takim podejściem kota. Cierpliwość i spokój. Pamiętajmy o nagradzaniu kota.

Jeśli natomiast kot niespecjalnie zwraca uwagę na przycinanie — działajmy, póki nie zauważymy irytacji kota. Trzymanie kota na siłę nie jest niczym dobrym.declawing_in_cats__behavior_1

Czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić:

– krzyk lub próba karania zwierzęcia,
– obcinamy ostrożnie i tylko samą końcówkę, nie obcinamy większej ilości pazura, bo możemy sprawić kotu ból,
– nie miażdżymy pazura — obcinamy pionowo pazur,
– nie obcinamy na siłę, jeśli kot reaguje stresem na zbyt długie trzymanie go — obetnijmy pazury na raty.

Jak przy wszystkich „pracach” związanych z kotami — nie podejmujmy ich, jeśli jesteśmy źli, smutni lub nasze zachowanie jest wywołane stresową sytuacją. Ogromne znaczenie dla zwierzęcia ma energia, jaką człowiek prezentuje — zwierzę ją odbiera i reaguje odpowiednio. Spokój, opanowanie i cierpliwość.
Nierozsądnym działaniem także byłoby wybierać się do obcinania kotom pazurów, gdy są zestresowane, pobudzone lub złe — takie działanie może jedynie pogłębić aktualny stan, w którym kot jest. Wybierajmy momenty, gdy kot jest zmęczony, wybawiony — przed okresem snu.

 

Warto zajrzeć:

http://www.vetopedia.pl/article20-1-Obcinanie_kocich_pazurow.html

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]