Czy obcinać kotom pazury?

Niemal w każdy domu który odwiedzam, klienci pytają o obcinanie kotom pazurów. Jawiłoby się to jako poważny problem, dla opiekunów.

Pytanie ma jeden kontekst “Czy obcinanie pazurów jest dobre dla kotów?”

I jak postaram się odpowiedzieć najprościej jak się da. W 99% przypadków pazury kocie obcinamy my, koci opiekunowie dla siebie. Owo przycinanie nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zwierzę. Jedynie może spowodować pewnego rodzaju frustrację i nerwy związane z ograniczeniem mobilności na czas zabiegu.

Oczywiście mamy przypadki kotów od małego odchowanych przez człowieka (kociaki w domach tymczasowych, fundacjach, hodowlach) które przyzwyczajone do dotyku różnych partii ciała nie będą protestować przed obcinaniem.

Możemy też z kotami które źle znoszą dotyk – opracować metodę przyzwyczajania do zabiegów, ale należy liczyć się z wielotygodniowym, jak nie wielomiesięczną powolną pracą pod okiem behawiorysty.

Zdrowy fizycznie i psychicznie kot – gdy zapewnimy mu pełną swobodę oraz warunki idealnie sam dba o swoje futro czy też pazury.

 

Konkluzja

Wśród moich klientów – nie rekomenduje obcinania kocich pazurów. Wyjątkiem od tego są zaburzenia behawioralne które skutkują zadawaniem sobie fizycznej krzywdy przez zwierzę.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.