0
ZachowanieZdrowie

Zespół falistej skóry

Wczoraj na grupie Kocich Porad pojawił się post dotyczący zespołu falistej skóry.

Jest to temat z jednej strony bardzo ciekawy, z drugiej niezbadany a powody jego występowania nie są znane. Część specjalistów jest przekonana, że jest to forma padaczki, druga strona natomiast optuje za reakcją na duży stres, traumę.
Oczywiście po diagnozę-tego schorzenia należy udać się do lekarza weterynarii.
Należy wykluczyć wszystkie problemy somatyczne, wykonanie badań krwi z jonogramem (u jednego z przypadków braki w potasie powodowały niektóre zachowania sugerujące to schorzenie). Sprawdzenie zarobaczenie wewnętrznego i zewnętrznego (odpchlenie i odrobaczenie).
Nie ma skutecznych, stu procentowych metod wyleczenia tego schorzenia przez wzgląd niepotwierdzonego jego rozpoczęcia. Podstawowe możliwości opiekuna kota, który cierpi na to, to wyciszenie kota i zapewnienie mu dużej ilości spokoju i troski. Jeśli schorzenie nie powoduje u kota agresji (a może!) to warto pomyśleć nad towarzystwem. Oczywiście bardzo ważne, by dopasować zwierzęta z podobnym zakresem energii i z podobnym charakterem.
Jako wsparcie uspokajania zwierzaka można zastosować: krople Bacha, Feliwey (do kontaktu) Kalm aid (płyn do podawania do pyszczka) czy też Zylkene (tabletki powlekane).

Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania psychotropów — jest wiele innych środków uspokajających, które nie otępiają, nie uzależniają i można je stosować dłużej, bez skutków ubocznych.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]