0
Zachowanie

Wprowadzenie jedynaka do domu

Wprowadzenie jedynaka kociego do domu, także wymaga od nas pracy.

 

Wprowadzanie kociaka w dużym jak i małym mieszkaniu wygląda niemal identycznie, kot musi poznać nowy teren, najlepiej powoli.

 

Mimo tego że nie ma innego zwierzaka w domu, i kot ma być jedynakiem także przeprowadzamy socjalizacje z domem, nowymi ludźmi. Pamiętajmy, że przeprowadzka dla kota to stres, w nowym domu nie ma jego zapachu więc nie czuje się w pełni swobodny i bezpieczny. Bezpieczeństwo dla kota to bardzo ważna sprawa, koty budują je i swoją pewność siebie poprzez zaznaczenie terenu swoimi markerami zapachowymi.

Pamiętaj, że zanim wprowadzisz kota do domu, odwiedź z nim lekarza weterynarii. Szczególnie jeśli to kociak znaleziony na ulicy. Warto zadbać o sprawdzenie: kleszczy, pcheł, świerzbu czy pasożytów innego rodzaju. Lekarz zadba także o odrobaczenie i umówi się na szczepienia kota.

Jako wsparcie socjalizacyjne można zastosować Krople Bacha, dyfuzor Feliway – pamiętać jednak należy że nie działają one na każdego kota identycznie, na jednego lepiej na drugiego wcale.

 

Jak należy przygotować pomieszczenie dla nowego zwierzaka:

 

  1. Należy usunąć wszystkie ruchome przedmioty, szklane dekoracje, figurki. Zabezpieczyć przewody elektryczne. Jeśli izolujemy w łazience, chowamy całą chemię i produkty które mogą być dla kota trujące.
  2. W pomieszczeniu musi znaleźć się:

– miska na wodę – pamiętać należy że miska z wodą nie powinna stać obok miski z karmą czy obok kuwety.

– miska na karmę – pamiętać należy żeby miska z karmą nie powinna stać obok miski z wodą i blisko kuwety, koty nie jedzą tam gdzie się załatwiają.

– kuweta – doradzam zawsze otwartą kuwetę, nawet w przypadku jednego kota.

– żwirek – pozwólmy kotu wybrać żwirek z którym się najlepiej czuje (kupmy po małym worku każdego i nasypmy (2-3cm) do pojemników płaskich, zobacz co kot sam wybierze, ludzkie „chcenie” ma tu najmniejsze znaczenie.

– drapak (jeśli to możliwe to świeży, nie używany przez inne koty – zależy nam na budowaniu pewności siebie nowego przybysza), ja osobiście zalecam drapak z min. Jednym poziomem, by kot miał drapak pionowy, poziomy i jeśli to możliwe to także pod skosem.

– kryjówki dla kota – nie ma sensu kupować drogich domków i specjalnych łóżeczek, jedną z najlepszych metod jest postawienie dwóch, trzech kartonów wyłożonych miękkim materiałem, warto natomiast zabezpieczyć w danym miejscu izolacji wszystkie głębokie kryjówki, w zależności od doświadczeń i charakteru kota skrywanie się po kątach, w głębokich dziurach bardziej zaszkodzi niż pomoże w socjalizacji, kryjówki tak – ale takie z których kot ma możliwość obserwacji nas i rozwijania interakcji z człowiekiem.

– miejsce położone wyżej – czy będzie to półka na kosmetyki, czy też wysoka szafka spora część kotów uwielbia wysokości i należy im udostępnić takie miejsce, dzięki obecności wyżej kot także buduje swoją pewność siebie.

– zabawki – należy udostępnić kotu zabawki różnego rodzaju, wielkości i także zabawki interaktywne np. szeleszczące kulki, poduszki z dzwoneczkami, fajnie by miały jaskrawe kolory oczywiście ważnym elementem jest zabawa człowieka z kotem (wędki) ale musi mieć także zabawki do zabawy samemu.

– miejsca do leżenia – układamy z kilku miejscach poduszki, koce lub inne materiałowe podłoża by kot mógł wybrać dla siebie wygodne miejsce.

  1. W pomieszczeniu powinno się znaleźć:

– radio, odtwarzacz muzyki – aktualnie dostępnych jest wiele podkładów muzycznych specjalnie komponowanych jako uspokajająca muzyka dla kotów, warto też puszczać zwykłe radio – by kot zaznajamiał się z różnymi dźwiękami.

Wprowadzenie kota:

 

  1. Pozwalamy kotu najpierw zapoznać się z jednym małym pomieszczeniem, gdy po paru dniach nabierze pewności siebie i pozostawi swoje zapachy można otworzyć mu drzwi do drugiego pomieszczenia. Oczywiście jeśli nie chce wyjść nie zmuszamy go, cierpliwość i zrozumienie kota to podstawa dobrej socjalizacji z domem.
  2. Żeby ułatwić kotu eksplorację nowego pomieszczenia, włączamy muzykę – rozkładamy w różnych miejscach pomieszczenia kilka sztuk przysmaku. Kot idąc za zapachem będzie rozprzestrzeniał swój zapach.
  3. Tak jak codziennie bawimy się z kotem w miejscu izolacji, tak bawimy się także gdy wyjdziemy do nowego pomieszczenia. Wędka czy też piórka na patyku to idealna zabawka – kot biegając rozprzestrzenia swój zapach. Warto pamiętać że codzienna stymulacja, zabawa to coś co powinno być kotu codziennie zapewnione dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
  4. Każdego kolejne pomieszczenie otwieramy dopiero po kilku dniach, teoretycznie dla niektórych może się to wydawać upierdliwe ale na końcu wpisu będzie krótka historia z życia jednego z moich pacjentów która rzuci światło na to że lepiej powoli niż na hura.

 

Historia Ani i jej dwóch kotów

 

Obsada: 5 letni kocur, 6 miesięczna kotka,

Miejsce: Dom wolnostojący, powierzchnia ok. 300m2

 

Krótka historia o braku pewności siebie i braku socjalizacji z domem. Kotka została wypuszczona na żywioł, mimo iż przebywa na około 150m2 parteru domu po pewnym czasie zaczęła zostawiać ekskrementy w różnych pomieszczeniach. Chodzi o mocz i kupę. Kotka na 150m2 miała jedynie postawioną jedną kuwetę. Przez dużą przestrzeń, brak spokojnego wprowadzenia i brak możliwości rozniesienia swojego zapachu po wszystkich pomieszczeniach pojawiło się znaczenie domu. Znaczenie odchodami skończyło się gdy opiekunowie dostawili sześć nowych kuwet do której kotka załatwiła się tylko i wyłącznie raz, by zaznaczyć swój teren. Po pewnym czasie, kuwety zostały spokojnie zlikwidowane. Czas, cierpliwość i zrozumienie.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]