Zachowanie

Socjalizacja z izolacją – dlaczego?

By Wrzesień 4, 2014 2 komentarze

 

Dlaczego proponuję i zalecam każdemu socjalizację kotów wraz z izolacją? To bardzo proste. Jest to metoda, która wspomaga zapoznawanie się obcych sobie kotów, zmniejsza stres oraz pozwala wytworzyć pomiędzy kotami neutralne, a często pozytywne, relacje.

Wymiana zapachowa jest dla kotów elementem podstawowej wymiany informacji pomiędzy osobnikami które się nie znają. Dlatego też izolacja oraz wymiana zapachów to podstawowy, pierwszy krok przy socjalizacji nowego domownika. Dzięki temu zapoznają się ze sobą bez wstępnej awersji. Gdy zapach stanie się stały i nastąpi swojego rodzaju przyzwyczajenie i przejście zapachami otoczenia można przejść do dalszych kroków zaponawania kotów ze sobą.

 

Wypuszczając koty w mieszkaniu, ot tak, prosto na siebie, zwiększamy ryzyko zepsucia od początku ich wzajemnej relacji. Dajmy kotom czas, żeby jak najmniej inwazyjnie zapoznały się ze sobą. Często pada odpowiedź że “mi się udało, koty nie potrzebowały socjalizacji, izolowania – dogadały się niemal natychmiast”. Tak, zdarzają się sytuacje gdzie koty od wejścia reagują na siebie dobrze.
Natomiast to że na jednego kota Wasz rezydent dobrze zareagował, nie musi świadczyć o tym, że na kolejnego zareaguje tak samo. Lepiej zapobiegać niż leczyć potem problem złej relacji między kotami. Powtórzę: to że raz czy nawet dwa razy się udało, nie świadczy o tym że wiecznie udawać się będzie.
Podziękowania dla:

Małgorzata Biegańska-Hendryk – https://www.kocibehawioryzm.pl
Oliwia Jakiel – https://www.facebook.com/CatFictionFoto

 

 

[btn type=”default or primary or success or info or warning or danger or link” link=”http://kocie-porady.pl/koc-zach/socjalizacja-izolacja-kotow/”]Socjalizacja z izolacja – jak przeprowadzic krok po kroku.[/btn]
Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.