Zachowanie

Ścinanie sierści – golenie kota

Sprowokowany ostatnimi informacjami na różnych stronach oraz rozmowami użytkowników grup postanowiłem napisać kilka słów na temat golenia kotów. Łatwiej ją ściąć niż regularnie i systematycznie trymować czy wyczesywać*.

Ścinanie sierści – golenie kociego futra – KPB są na NIE!

Opiekunowie kotów oczywiście posiadają w małym palcu wiedzę na temat tego, że ich koty w przeważającej większości posiadają sierść. Sierść jest na kocie nieprzypadkowo. Spełnia ona dwie bardzo ważne funkcje:

– ochronną – chroni skórę od uszkodzeń,

– termoregulacyjną – chroni przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu,

Robi się coraz cieplej, a opiekunowie kotów szczególnie długowłosych wpadają na „genialny” pomysł, czyli golenia swoich kotów niemal do cna. Chciałbym poinformować każdego – nie jest to dobry pomysł.

Przypominamy także, na wniosek Patrycji, która upomniała mnie w komentarzu: to że kot ma futro nie chroni go w 100% przed poparzeniem słonecznym… dlatego też należy zapewnić mu także miejsce w którym może ochłonąć jak wspomniałem w ostatnim zdaniu w tym wpisie! :)

Nie dajcie sobie wmówić, że strzyżenie kota jest całkowicie nieszkodliwe. Nie życzę waszemu podopiecznemu np. poparzenia słonecznego, przegrzania organizmu czy poparzenia skóry.

Oczywiście, są przypadki kiedy ścięcie sierści jest wskazane. Jeśli np. kot ma chorobę skóry (dostał grzybicy) i takie są zalecenia lekarza weterynarii, to należy kota ostrzyc.

fot. Agnieszka Marks

fot. Agnieszka Marks

Tak, ścięcie sierści jest łatwiejsze/wygodniejsze, jednak pamiętajmy o tym, aby robić to z pobudek tylko i wyłącznie zdrowotnych kota a nie naszego “widzimisię”, bo np. w mieszkaniu będzie mniej sierści lub kotek będzie ładniej wyglądał.

*Tak, zdarzają się koty, które odmawiają wyczesywania, gdyż nie zostały do tego od młodzieńczych lat przyzwyczajone. Jeśli masz problemy, umów się z behawiorystą/zoopsychologiem w celu pomocy i przyzwyczajenia podopiecznego. Warto zwrócić uwagę, że będzie to wymagało pracy od opiekuna.

Obawy że kotom będzie za gorąco jestem wstanie zrozumieć. Chcesz kotu pomóc? Udostępnij mu zimne miejsca, ja dla przykładu zdejmuje dywaniki na przedpokoju i w łazience, by koty mogły się rozłożyć na kafelkach.

 

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.