fbpx
0
Zachowanie

Poranne pobudki

W tym roku praktycznie nie było w Polsce zimy, jednak z dnia na dzień robi się coraz cieplej, słońce przebija się przez chmury i zaczyna przygrzewać. Coraz wcześniej robi się jasno, a więc czego możemy się spodziewać? Wcześniejszej aktywności u naszych kocich podopiecznych. Koty mają w genach największą aktywność o świecie i o zmierzchu.

Jeśli mamy kota wychodzącego, który ma swobodę wyjścia/wejścia, taka wiosenna zmiana aktywności nie będzie dla nas bardzo bolesna, bo zwierzę wyładuje swoją aktywność na dworze. Natomiast koty niewychodzące swoją energię muszą spożytkować w domu na dostępnych sobie terenach.

Jak kot radzi sobie w domu?

– biega i skacze po meblach

– zrzuca przedmioty

– poluje na człowieka (poruszający się człowiek) i inne zwierzaki

Dla wielu opiekunów są to realne problemy, więc trzeba coś z tym zrobić.

Co jest naszym podstawowym błędem?

Uważamy, że jeśli kot wstał i go nakarmimy, to odpuści i da nam pospać. Nic bardziej mylnego. Nauczymy kota, że takim postępowaniem jest w stanie uzyskać od nas jedzenie.

Tym samym takie zachowanie będzie pojawiać się coraz częściej, mocniej i wymuszanie będzie najpewniej mieć miejsce coraz wcześniej.

Wiek

Bardzo ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest wiek kota. Dorosły kot – od 1,5–2 lat – ma unormowany schemat zachowań, stałą już bazę energii, więc odpowiednia stymulacja powinna załatwić problem, o czym niżej. Natomiast młody kociak to naturalny wulkan energii, któremu ilość uwagi taka sama jak dla statecznego, dorosłego kota nie wystarczy – dlatego zawsze zalecamy adopcję młodych kotów w dwupaku, tak by mogły wzajemnie dbać o swoją stymulację, wyzbycie się nadmiaru energii. Niech przykładem będzie para braci Biszkopt i Karmel z zaprzyjaźnionej z nami Grupy Neko z Wrocławia.(https://www.facebook.com/GrupaNeko?fref=ts)

 

fot. http://grupaneko.wroclaw.pl/

fot. http://grupaneko.wroclaw.pl/

 

Jak przeciwdziałać?

Jeśli jesteś jednym z ludzi będących aktywnie budzonymi przez swojego kociego podopiecznego to to, czym musisz się zająć to odpowiednia stymulacja łowcza.

Zanim położysz się spać – pamiętaj (codziennie) o zabawie. Wystarczą dwie sesje po 15 minut. Podczas aktywnej zabawy kot powinien być mocno zmęczony. Jak wygląda zmęczony kot? Leży na boku, głęboko oddycha, często też ma wystawiony język. Nie ma już siły na bieganie za wędką. Pamiętaj, że jeśli kot ma siłę biec za zabawką, to znaczy, że nie jest odpowiednio wybawiony. Kot jest krótkodystansowym łowcą, więc lepiej podzielić czas na polowanie na kilkuminutowe gonitwy niż w jednym ciągu machać wędką. Pamiętać należy też, że ruch wędki musi przypominać zachowanie ofiary – nie chodzi o zwykłe „pyrganie” piórkami od lewa do prawa.

Gdy już wybawimy kociego podopiecznego, podajemy mu posiłek jako zamknięcie łańcucha łowieckiego.

Pamiętaj o zasadzie:

polowanie -> złapanie -> zabicie -> zjedzenie -> higiena -> regeneracja

 

Rozbudowanie środowiska / urozmaicanie środowiska

Kot jako łowca obserwuje, czai się i wyskakuje za ofiarą. Więc co należy zrobić, by polowanie w domu było prawidłowe? Rozstawiamy w pomieszczeniu, gdzie się bawimy pudła, poduszki, krzesła i inne przeszkody, które pozwolą kotu skryć się za nimi, by „ofiara” go nie widziała. Pamiętajcie, że samo machanie kotu wędką przed nosem to o wiele za mało z naszej strony.

Zabawka

Pamiętaj, że odpowiednią zabawkę musisz znaleźć Ty. To, że jeden kot się daną bawi, nie znaczy, że dla innego będzie odpowiednia. Szukanie właściwej, najbardziej stymulującej zabawki może trwać bardzo długo. Ja szukałem odpowiedniej całe 9 miesięcy.

 

Filemon i Blanka fot. www.mmalek.pl

Filemon i Blanka fot. www.mmalek.pl

Koniec?

Zmęczony i wybawiony kot ułoży się do snu sam lub z towarzyszem. Pójdzie spać a problem porannych pobudek zniknie ;)

 

Podziękowania dla Ewy za korektę wpisu.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]