fbpx
0
Zachowanie

Nowy kot w domu – socjalizacja

Nowy kot w domu to po pierwsze i chyba najważniejsze, niezależnie od wielkości mieszkania: praca, dużo cierpliwości i spokoju.

Nie wypuszczamy kota na mieszkanie. Zaczynamy od jednego pomieszczenia, wstawiamy np. do łazienki, jeśli jest najmniejsze, kota w transporterze (z zasłoniętymi drzwiczkami), dajemy mu chwilę na wyciszenie się, zdejmujemy osłonkę, otwieramy i uchylamy drzwiczki, nie wyciągamy kota. Jeśli będzie chciał, sam wyjdzie. W rogach pomieszczenia stawiamy kuwetę, miski z wodą i jedzeniem w kolejnych dwóch, a ostatnio zostawiamy na posłanie, transporter zostawiamy także na podłodze wyłożony kocem. Dajemy kotu spokój, nie spieszymy się, nawet jeśli pierwszego dnia kot zacznie drapać drzwi; nie wypuszczamy na hurra na mieszkanie, powoli zapoznajemy z każdym kolejnym pomieszczeniem, wypuszczamy na coraz dalsze wyjścia, oczywiście codziennie regularnie bawimy się z kotem (jeśli oswoimy go ze swoim zapachem, i swoją obecnością i da się głaskać, można także jako wzmocnienie socjalizacji głaskanie rękawicą/miękką szczoteczką do wyczesywania — wzmacnia to bliskość z kotem, oczywiście, jeśli kot nie wykazuje zainteresowania — buczy, ucieka, syczy — darujemy sobie na późniejszy okres).

Powoli, spokojnie – pozytywne emocje i uczucia sa wskazane. Pamiętać należy że kot wyczuwa nastawienie i podejście człowieka.

Wypuszczenie kota na nowe mieszkanie, wśród nowych ludzi może go przytłoczyć więc serio — warto zacząć pomieszczenie po pomieszczeniu. Zdrowiej dla kota z punktu psychiki i jego pewności siebie.
Jak zaczniecie go wypuszczać go na mieszkanie, warto zablokować wejścia w miejsca gdzie mógłby się zamelinować — jedynie bezpieczne w miarę łatwe do namierzenia kryjówki.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]