Mój kot załatwia się obok kuwety

Jest to jedno z najbardziej popularnych stwierdzeń, sformułowań które padają w rozmowach z czytelnikami.

O czym świadczy że kot załatwia się obok kuwety?

Podstawowym sygnałem jest fakt że kot robi obok miejsca do którego wie, że ma się załatwić ale coś mu w samej kuwecie lub w jej okolicy – przeszkadza.

Reagowanie nerwami, wściekanie się na kota może jedynie spowodować że przepędzimy kota z okolicy i znajdzie inne miejsce w które postanowi się załatwić.

Pamiętajmy że pozostawianie moczu poza kuwetą jest pierwszym sygnałem że kotu coś może dolegać zdrowotnie lub behawioralnie.

Co może być przyczyną załatwia się koło kuwety?

  • nieprzyjemne uczucie związane z załatwianiem się (świąd, ból)
  • stan zdrowia (wiele organów może promieniować i sprawiać dyskomfort)
  • skojarzenie kuwety lub miejsca w którym stoi – z gorszym samopoczuciem, stanem zdrowia,
  • zbyt czysta, zbyt brudna kuweta,
  • żwirek przestał zwierzęciu odpowiadać,
  • przestrzeń wokół kuwety nie jest odpowiednia – zbyt blisko ścian, innych przedmiotów,
  • zbyt duża kuweta, zamknięta kuweta

Jak można rozwiązać załatwianie się kota obok kuwety?

W pierwszej kolejności odsyłam do wcześniejszego wpisu na ten temat: http://kocie-porady.pl/koc-zach/kot-zalatwia-sie-kuweta/
gdzie umieściłem niemal wszystkie informacje co można sprawdzić samemu lub dzięki lekarzowi weterynarii oraz podstawowe kwestie behawioralne.

Na drugiej pozycji jest wizyta behawiorysty w Twoim domu, który przeanazlizuje otoczenie kota, przepyta Cię z najważniejszych spraw począwszy od zachowania, poprzez dietę, relacje z otoczeniem (ludzie, inne zwierzęta), zweryfikuje przestrzeń oraz dostęp do kocich zasobów i otrzymasz raport z podsumowaniem wizyty oraz zalecenia.

Pamiętaj, że podawanie leków uspokajających oraz obróżek behawioralnych powinno być skonsultowane z behawiorystą, nie tylko z lekarzem weterynarii.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.