0
Zachowanie

Młody kot nie daje żyć

Młody kot na naszej grupie często gości i zgłaszają się opiekunowie kotów młodych, z problemem bardzo aktywnego kota, twierdząc że dezorganizuje im życie. Niestety już na wstępie warto napisać “wiek ma swoje prawa”.

Najczęściej problemem jest:
1).Kot zrzuca rzeczy z mebli i półek.
2).Kot wariuje w śroku nocy i nad ranem, budząc i nie dając spać opiekunom.

W związku z różnorodnością grupy, padają bardziej i mniej rozwinięte odpowiedzi. Przytoczę Wam jednak kilka najważniejszych, które można stosować w jednym czasie.

1).Kot jest niewolnikiem przyzwyczajeń, więc należy ustalić z kotem – tryb aktywności. Wielką pomocą jest ustalenie porm karmienia (w takim wypadku odpada zostawianie pełnych misek z jedzeniem). O trybie zabawy i jedzenia pisałem w jednym z pierwszych wpisów (http://kocie-porady.pl/kocie-zachowanie/karmienie-zabawa-koci-rytual-codziennie/) ustalamy określone godziny karmienia i staramy się ich trzymać. Rozpoczynamy zabawę z kotem jego ulubioną zabawką, bawimy się do skutki i czasu aż kot nie padnie na bok, ze zmęczenia głęboko oddychając. Dajemy mu kilka minut odpoczynku, następnie podajemy porcję karmy. Niezależnie od wieku, kot po najedzeniu pójdzie spać. Czas regeneracji kota to około sześciu – ośmiu godzin. Czas regeneracji jest różny od wieku jak i naturalnej energii indywidualnie mierzonej o każdej istoty. Jeśli zapewnimy kotu taką aktywność rano, oraz wieczorem przed ludzkim snem powinniśmy mieć spokojną noc przed nami. Zrzucanie rzeczy i dekoracji z półek i mebli – może świadczyć że kot się nudzi. Jeśli od samego początku wychowania kota, zapewnimy mu regularną – codzienną zabawę, nie tylko zadbamy o jego zdrowie, zrównamy jego tryb aktywności z naszym. Dzięki temu także dopilnujemy by energia kocia była stale rozładowywana, a to bardzo ważne przy młodych kotach. Jestem przekonany że zmniejszy to ilość szkód które potencjalnie mógłby wyrządzić kociak bez regularnych zabaw.

 

 

2). Jeśli kot jest jedynakiem w domu,a pozwalają na to warunki mieszkaniowe i materialne – a kot wykazuje raczej pozytywne zachowania, warto zastanowić się nad kocim towarzystwem. Człowiek mimo poświęconego czasu i zabawek nigdy nie będzie bardziej idealnym tworzyszem niż drugi kot. Kocie biegi, skakanie, polowania, igraszki i bitwy to coś dzięki czemu kot dłużej w swoim życiu jest aktywniejszy i zdrowszy. Oczywiście samo pojawienie się drugiego kota powinno być poprzedzone socjalizacją i izolacją nowego mieszkańca. Ważnym jest też zapewnienie odpowiedniej porcji zabawy, także dla dwóch kotów w domu, mimo że mają swoją obecność.

Uzupełnienie autora: Mówi się że kot jest dorosły około jednego roku, taka wzmożona aktywność czasem trwa (najczęściej około roku właśnie), niektóre koty i dłużej zachowują sporą aktywność, ale około roku/dwóch kot lekko się uspokaja, staje się bardziej stateczny – nie mówimy oczywiście o rasach z natury charakteru aktywnych jak np. bengale :)


Często członkowie grupy także twierdzą że kot ma adhd, jest złośliwy bo nie daje ludziom spać. Twierdzą że zrzuca rzeczy z szafek bo nie dali mu jeść, czy dali mu za mało. Wszystkie te twierdzenia opierają się na jednej podstawowej zasadzie która jest że kot działa z premedytacją. Wszystkie kocie zachowania są związane z charakterem, doświadczeniami, naturalnymi zachowaniami oraz reakcją na zachowanie człowieka.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.