0
Zachowanie

Młody kot nie daje żyć II

Trzymając się tematu z poprzedniego postu, czyli aktywności młodego kota – dzisiaj względem starszego, mniej aktywnego zwierzęcia.

1).Kot zaczepia starszego, mniej aktywnego kota.
2).Kot zaczepia psa, istnieje obawa o zdrowie kota gdy pies się zdenerwuje.
1).Przy dokacaniu bardzo ważnym elementem jest dobranie zwierząt które chcemy ze sobą zsocjalizować. Najczęstszym czynnikiem wybierając tworzystwo dla naszego kota rezydenta, jest wygląd a powinniśmy skupić się na jego charakterze, zachowaniu i energii jaką prezentuje. Koty najprościej podzielić na dwa rodzaje: aktywne oraz pasywne. Starajmy się wybierać koty o podobnym zasobie energii. Tutaj wchodzi właśnie pierwszy punkt jako przykład: jesteśmy opiekunami 10-15 letniego kota lub kotki, i przychodzi nam na myśl, dokocenia małym uroczym kociakiem. Prócz tego że mały kociak jest słodki, ma ogromne pokłady energii którymi może zamęczać już wiekowego kocura rezydenta. Stąd biorą się także mylne interpretacje ludzkie że młody kot dominuje starszego, zrzuca go w hierarchii ważności w domu. W żadnym wypadku, po prostu nam się wydaje że młodszy dominuje, starszy kot ma mniej energii, więcej śpi i nie ma tylu sił na ganianie za rozbudonym młodzieńczą energią małolatem. Starajmy się dobierać koty zbliżone do siebie wiekiem – z różnicą do dwóch, trzech lat (oczywiście większe różnice nie są przeszkodzą, ale mogą wydłużyć socjalizację). Starajmy się także dobierać koty podobną energią, więc jeśli mamy ruchliwego i aktywnego kota, dobierzmy mu podobnego kociego partnera. Podobnie postąpmy gdy mamy leniucha i śpiocha, niech jego towarzysz także kocha spanie.
Przy okazji, gorący apel drodzy czytający: jeśli zastanawiacie się nad adopcją – nie patrzcie proszę na wygląd – wygląd ma naprawdę niewielkie znaczenie, liczy się to co prezentuje sobą i swoim charakterem, przeżyciami które zbudowały kocie zachowanie.

2).Młody kot zaczepia psa, którego mamy już w domu i obawiamy się że pies straci rezon i może kociakowi wyrządzić z czasem krzywdę. Oczywiście zakładając że przeprowadziliśmy socjalizację kota z psem w sposób prawidłowy, takie zachowanie nie powinno występować lub być naprawdę w niewielkim stopniu. Oczywiście stosujemy zasadę codziennej zabawy z kotem/kotami by pozbyć się nadmiaru energii którą może posiadać młody kot. Jeśli kot łapie lub poluje na psi ogon – warto przyłożyć i zwracać uwagę w danym momencie, odwrócić uwagę kota zabawką – piórkami lub laserem, jeśli reaguje. Przekierować kocie zachowanie na zabawkę, i po zabawie zabawką dać przekąskę. Nagradzamy pozytywne zachowania – za zabawę nagradzamy. Za polowanie, próby zabawy ogonem lub za zaczepki psa nie karzemy jak nakazywałby rozum. Próbujemy do skutku zabawkami zmnienić obiekt zainteresowania kociaka.
Straszenie, oblewanie wodą, zamykanie “za karę” w osobnym pomieszczeniu – nie są to metody które należy stosować wobec zwierząt, to stara szkoła której nie hołdujemy.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.