0
Zachowanie

[MIT]Kot złośliwy oraz mściwy

Złośliwy — nacechowany wrogością, niechęcią, przejawiający niechęć, wrogość,

Złośliwość to czyn lub wypowiedź, której celem jest uczynienie komuś jakieś drobnej krzywdy czy sprawienie komuś przykrości. Źródłem złośliwości jest niechęć i nieżyczliwość wobec kogoś i często, negatywne emocje.

Mściwy — taki, który nie daruje krzywdy i mści się; też świadczący o chęci zemsty,

wredny — fałszywy, zły, podły,

 

Koty to zwierzęta bardzo delikatne, wrażliwe i mające bardzo trudne charaktery. Poza tym są indywidualistami i każdy osobnik, z dużej nawet liczby kotów, może wykazywać zupełnie inne cechy charakteru. Nie można ich porównywać do psów, czy innych zwierząt a tym bardziej ludzi.

 

Wszystkie zachowania wypisane wyżej są często przypisywane kotom, przez ludzi, którzy zamiast próbować zrozumieć kocie zachowanie, przypisują im nasze ludzkie cechy. Zemsta, działanie z premedytacją, wrogość — to są zachowania, które wymagają zaplanowania, działania wedle planu i konsekwencji działania. Spójrzmy na zachowanie naszych kocich towarzyszy — spojrzą w lustro, widzą swoje odbicie. Reagują różnie, począwszy od strachu (nie rozpoznają się w odbiciu), czasem jest to nawet agresja, prychają i syczą — całkowicie nie rozpoznają siebie. Jednym słowem nie są świadome swojego ja (w ujęciu ludzkim).

źródło: https://www.facebook.com/maniekimarcelka

źródło: https://www.facebook.com/maniekimarcelka

 

Jak więc mogą one zaplanować zemstę, działać z premedytacją i w złości, jeśli nie mają punktu odniesienia, do takich działań. Zwierzęta wydają się człowiekowi złośliwe i mściwe w naszym ludzkim pojmowaniu, ale należy spojrzeć na ich zachowanie z perspektywy kota, nie człowieka. Zwierzęta reagują w instynktownie, sygnalizując nam: swój stan (stres, zainteresowanie, choroba), nie ma to jednak nic wspólnego z ludzką złośliwością, mimo iż tak najłatwiej to sobie wytłumaczyć.

 

 

Mod. Kasia Paćkowa, Janusz Owsiany

 

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]