0
ZachowanieZdrowie

Kuweta odkryta czy nie?

Kuweta odkryta czy zakryta, temat poruszyliśmy w wątku
http://kocie-porady.pl/kocie-zachowanie/kot-zalatwia-sie-kuweta/, ale w związku z jego rozległością — wydzieliłem go tutaj.

Często sugeruje się kocią krytą kuwetę, bo:
-kot wysypuje żwirek,
-kot sika wysoko i załatwia się czasem poza kuwetą,
-zapach jest nieodpowiedni.

Ad.1, Tak, kot zakopując swoje potrzeby, rozsypuje żwirek i jest to coś naturalnego, należy akceptować naturę kota, jeśli mieszkamy razem.
Ad.2, Jeśli kot znaczy teren — kastracja, a jeśli wykastrowany — i dalej załatwia się poza kuwetą, należy sprawdzić (czy kuweta jest prawidłowa i czy kot jest zdrowy!).
Ad.3, Koty załatwiają się, jedzą i trwają jak my, ludzkie odchody także nie pachną cudownie, koty załatwiają się i zasypują (najczęściej), by zamaskować swój zapach, biorąc do domu kota, decydujemy się na to z całym dobrodziejstwem inwentarza, także z jego wypróżnianiem się. Nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu kuwety.

Szczerze polecam używanie w standardzie kuwet odkrytych dlatego, że:
-dają możliwość kotu wyjścia, wyskoczenia, ucieczki z kuwety,
-dają podgląd kotu na otoczenie,
-ograniczają możliwość ruchu w środku, przy dużych kotach może powodować formę frustracji i może przekładać się na problemy behawioralne z załatwianiem poza kuwetą,
-nie kumulują w środku (tak jak zakryte) zapachów, których nadmiar może wpłynąć na postrzeganie kuwety przez kota.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]