Koty biją się po powrocie od lekarza weterynarii.

“Byłam z kotką u lekarza na zabiegu kastracji, wróciłam do domu i drugi kot ją gryzie, drapie i atakuje. Syczy i warczy – co mam zrobić? Do tej pory się kochały.”

Co należy zrobić w takiej sytuacji:

  • zapewnić spokój kotu który wrócił do domu,
  • zapewnić kryjówki kotu który wrócił,
  • nie łączyć kotów z miejsca,
  • dać kotom od 24 do 96 godzin izolacji, by zwierzak który wrócił z kliniki weterynaryjnej mógł nabrać ponownie zapachu mieszkania,
  • zadbać o aktywność i ruch oraz dobre pożywienie,

Wykazać się cierpliwością i uwagą. To że kot domaga się wyjścia lub dostania do miejsca izolacji nie znaczy że zareaguje pozytywnie po ich otwarciu. Nadmiar emocji i zapachów może doprowadzić do stresu oraz zachowań agresywnych które mogą skutkować pełnym zaburzeniem relacji i koniecznością przeprowadzenia Socjalizacja i izolacja kotów – co może trwać nawet 6-12 tygodni.

Zalecam więc ostrożność i izolację zaraz po powrocie od lekarza weterynarii szczególnie jeśli na kocie który był poza domem stosowano dużą partię leków, środków mogących wpłynąć na jego zapach. Drugi kot może go zwyczajnie nie rozpoznać.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.