0
Zachowanie

[Problem] Kotka i agresja wobec młodego kota

By Czerwiec 16, 2014 No Comments
[lead]Zanim wprowadzisz kota do domu, sprawdź jego stan zdrowia, szczepienia, odrobaczenie i odpchlenie (szczególnie jeśli kota dostajesz od kogoś, lub z ulicy), książeczka zdrowia kota także powinna do Ciebie dotrzeć, jeśli nie masz książeczki — pierwsze kroki do lekarza weterynarii na badania.[/lead]

 

[Problem] Agresja kociej rezydentki wobec nowego towarzystwa.

 

Mam problem z moimi kociakami. Mam 3 letnia kotkę, moja kotka od zawsze była sama a od 4 dni jest u nas 8 tygodniowy kotek. Nasza kotka od zawsze była agresywna i wszystko robiła tak, jak ona chciała, do tego nic nie je! I to dosłownie, nic jej nie odpowiada, podchodzi do miski i odchodzi. Teraz gdy przyszedł maluch, jest jeszcze gorzej! Ciągle prycha na niego i ucieka od niego, jakby to on stanowił zagrożenie. Całe dnie siedzę w domu i pilnuje ich, żeby ta nie zrobiła mu krzywdy. Już nie wiem co mam robić. Maluch chodzi i się bawi i chce do niej podchodzić, a ona go po prostu bije. Boje się, że zrobi mu krzywdę — jakieś porady?

 

Odpowiedź:

 

Jeśli chodzi o niejedzenie kotki — wybrałbym się do lekarza weterynarii, brak regularnego odżywania się może być wynikiem jakiegoś schorzenia.

Polecam wpis z bloga: http://kocie-porady.pl/koc-zach/socjalizacja-kotow-sprawic-sie-dogadaly/

Socjalizacja kotów wsparta izolacją jest metodą, która ma na celu zapobieganie stresowi i zmniejszeniu napięcia pomiędzy poznającymi się zwierzakami. Wedle starej zasady — lepiej zapobiegać niż leczyć.
Nowy kot w domu musi oswoić się z zapachem mieszkania, otoczenia. Kot rezydent też musi oswoić się z zapachem nowego lokatora, póki pachnie on zewnętrznym światem, reakcje mogą być różne.

Jedną z najważniejszych i podstawowych spraw jest spokój, cierpliwość i konsekwencja w postępowaniu — wielu z naszych czytelników pewnie pomyśli jak to przykro i źle będzie kotu zamkniętemu w osobnym pomieszczeniu. Zapewniam, że żadna krzywda się mu nie stanie jak pomiauczy troszkę, czy będzie dobijał się do drzwi — izolacja to ważny element socjalizacji.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]