fbpx
0
Zachowanie

[Problem] Kot unika osiatkowanego okna

By Czerwiec 13, 2014 No Comments

Kot unika osiatkowanego okna

 

 

Pytanie od Moniki

 

 

Odkąd w ulubionym oknie Mozarta pojawiła się siatka (innych okien w ciągu dnia nie otwieramy, wieczorem kot zmywa się do mojego pokoju i z niego nie wychodzi) – zaczął go unikać, choć do tej pory było to jego ulubione miejsce. Kot wszedł na parapet raz, po czym uciekł spłoszony jakimś trzaśnięciem gałązek, zagląda tam, tylko stając na biurku, kiedy usłyszy głos z podwórka — przybiega do mnie, a potem chowa się w swojej skrytce, za moim łóżkiem. I nie wychodzi 15-30 minut ani smakołykiem, ani zabawką, ani jakkolwiek inaczej nie da się rozładować napięcia. Przy otwartym oknie (mieszkam w centrum miasta, ale okna mam od podwórka, więc największy hałas mnie omija) kot w okolicy okna chodzi na zgiętych łapach i przemyka się tylko bokami.

 

autor: Ewa Koba

autor: Ewa Koba

 

Odpowiedź:

 

Ludzie oceniają kocie zachowanie przez pryzmat swoich doświadczeń i ze swojego punktu widzenia. Warto wziąć pod uwagę, że kot inaczej odbiera i inaczej otoczenie i bodźce zewnętrzne wpływają na jego zachowanie. Wiele zależy od wieku kota, charakteru oraz doświadczeń w jego życiu. Młode koty lepiej znoszą różnego rodzaju dźwięki, hałas i bodźce zewnętrze. Im kot starszy, tym woli ciszę i spokój.

W takim wypadku należy zachować spokój. Pozytywna energia i niezmuszanie kota do niczego jest najlepszą metodą na wsparcie, by kot ponownie zajął swoje miejsce na balkonie.

Z opisu wynika, że problemem jest właśnie hałas dobiegający zza otwartego okna a nie sama siatka. Warto więc sprawdzić, czy kot podchodzi do zamkniętego okna, później próbować lekko tylko uchylić okno, by natężenie hałasu nie było zbyt duże.

Warto zapewnić kotu troszkę przysmaków w okolicy balkonu. Można także zapewnić zabawę i zabawki w okolicy miejsca, którego unika. Skojarzyć pozytywne: jedzenie i zabawa w takim miejscu. Pozytywne skojarzenia balkonu z przyjemnościami.

Nie można się przez coś takiego zrażać — zabezpieczenie okna przez siatkę to coś, co każdy odpowiedzialny opiekun powinien swoim kotom zapewnić.

 

 

 

 

 

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]