Zachowanie

Kot gryzie i drapie

Drapanie i gryzienie człowieka przez kota najczęściej wywołane jest przez błędne postrzeganie zabawy przez człowieka.

Najczęściej kot w młodości, a nawet później (najczęściej przez ludzi zajmujących się do tej pory psami) jest zabawiany dłonią, drapany i głaskany — pozwala się mu drapak lub gryźć. Człowiek traktuje zabawę z kotem jak zabawę — błędnie. Kot jest drapieżnikiem, jest łowcą, który poluje — bawiąc się dłonią, pokazujemy mu naszą dłoń, stopę jako ofiarę, którą ma upolować. Nawet jak to zrobi, czyli pogryzie lub podrapie, chwilę po tym człowiek kota głaszcze albo daje mu jedzenie. Jednym słowem i w rozumienia kota — nagradzamy go za to, co robi, więc w konsekwencji będzie robił to częściej, a nawet bardziej intensywnie.

Od zabawy z kotem są zabawki zapewniające odległość np. piórka na sznurku lub na patyku.
Ważnym jest by wszyscy domownicy, brali udział w zmianie zachowania zwierzaka. Jeśli jedna osoba będzie próbowała zmienić, a inna będzie robiła to samo co zawsze, żadna zmiana w zachowaniu kota nie zajdzie.

Bardzo ważne jak przy każdej modyfikacji zachowania: spokój, cierpliwość i konsekwencja. Co ważne, koty jako niewolnicy przyzwyczajeń potrzebują czasu, by wprowadzić zmiany w zachowaniu, więc nie radzę nastawiać się na szybki rezultat. Cierpliwość i zrozumienie natury kota zapewni opiekunowi bezpieczne dłonie.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.