Kot i dziecko czyli przygotowanie domu oraz kota na pojawienie się noworodka.

Przygotowanie kota na przybycie nowego członka rodziny pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu kotu oraz zapewni większą możliwość, że kot dobrze odbierze pojawienie się dość sporych zmian.

Maja z Tundrą i Lilką

-Jak najwcześniej rozpoczynamy o różnych porach dnia puszczanie nagrań dźwięków wydawanych przez dziecko, jak płacz, śmiech, gaworzenie – z początku ciszej z biegiem czasu głośniej.
-Przygotuj pokój dla dziecka wcześniej, ustaw meble i wszystkie potrzebne sprzęty. Wiele poradników w sieci w zależności od autora sugeruje: wpuszczanie do pokoju i pozwolenie kotom zapoznać się z pokojem, niewpuszczanie do pokoju do czasu aż nie pojawi się dziecko. Ja jestem zwolennikiem tezy, że należy kota wprowadzić do pokoju (warto położyć oczywiście kocyk/ceratę na przewijak, na łóżeczko), żeby mógł zostawić swój zapach, oczywiście nie pozwalamy spać kotu w łóżeczku czy na sprzętach dziecka, wtedy spokojnie zdejmujemy kota (+Feliway). Z wiekiem dziecka i przyzwyczajenia się kotów nawet spanie kotów w łóżeczku dziecka nie stanie się niczym złym.
-Wspieramy pozytywne zachowania. Jako wsparcie kociego samopoczucia przed przyjściem dziecka do domu, można włączyć feromony Feliway, na niektóre koty działa, na inne mniej – nie zaszkodzi. Wspieramy pozytywne odczucia zwierzaka względem nowych zmian. Dźwięki dziecka i pozytywne zachowanie – smakołyk.
-Mimo nowych obowiązków wobec dziecka, musimy znaleźć czas na zabawę i relację z kotem, stała codzienna zabawa jest dobrze widziana ze względu na psychiczny komfort kota. W czasie ciąży należy powolutku zmniejszać ilość czasu, jaki poświęcamy kotu, nigdy nie ograniczamy go do zera.
– Nie bójmy się pokazać dziecka kotu, niech kot podejdzie — obejrzy, obwącha. Jeśli zapewniliśmy wcześniej odpowiednią ilość bodźców, dźwięków dziecka, nie powinno by najmniejszych problemów.
– W czasie kiedy matka z dzieckiem będzie jeszcze w szpitalu, bardzo rozsądnym działaniem jest zabranie już używanych ubranek do domu i rozłożenie ich w mieszkaniu, ażeby koty zapoznały się już z zapachami dziecka, przez co łatwiej będzie im nowe towarzystwo zaakceptować.
– Jeśli przyrządy kota znajdują się blisko pokoju dziecka, warto

http://www.kociezycie.pl

http://www.kociezycie.pl

przestawić je troszkę dalej — przestawiać należy je powoli i nie na drugą stronę mieszkania z minuty na minutę, koty są niewolnikami przyzwyczajeń — więc zmiana ich może potrwać kilka nawet kilka tygodni, zapewnijmy kotu miejsce spokojne.
– Jeśli dziecko jest ruchliwe i zaczyna się przemieszczać, należy zapewnić kotu zabezpieczone miejsca, gdzie można skryć się przed szkrabem, półki i kryjówki dla kota to naturalny element kocio-ludzkiego domu, więc jeśli się nie zaopatrzyłeś — polecam przed okresem ciąży, wzmacnia poczucie wartości kota i zapewnia mu miejsca do obserwacji, baraszkującego dziecka;
– Bardzo ważny jest charakter kota, jeśli jest jednostką pasywną — szuka kontaktu z człowiekiem i dzieckiem, a dziecko próbuje łapać za sierść, pilnujemy by dziecko, nie zrobiło krzywdy kotu, a kot z bólu także dziecku, nie bójmy się jednak takiego kontaktu, często kot w trakcie ciąży kładzie się przy brzuchu matki, a po urodzeniu, kładzie się blisko dziecka — nie odganiajmy, pogłaszczmy kota, wzacniamy i nagradzajmy spokojne i pozytywne kocie zachowania wobec dziecka.

Bardzo ważnym elementem jak przy każdej modyfikacji otoczenia kota, jest spokój, opanowanie i dużo cierpliwości. Wprowadzanie zmian zaczynamy nawet na trzy miesiące przed rozwiązaniem, można wcześniej. Czym dłużej trwać będzie — kotu powinno być łatwiej się przystosować do zmian.

Warto zajrzeć:

http://matkatylkojedna.blogspot.com/2013/04/jak-na-przyjscie-noworodka-na-swiat.html#.U48AOHZAenc
http://parenting.pl/portal/niemowle-a-kot

Później przedstawimy Wam historię Dominiki, Mirka i Mai oraz Tundry i Lilki, jak wyglądało ich połączenie :)

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.