Uważaj, aby nie zakończyć zabawy z kotem zbyt wcześnie. Koty często wydają się odpuszczać, kończyć zabawę, potrafią odejść od zabawki i obserwować ją z niewielkiej odległości. Zaprzestanie aktywności zabawką lub zatrzymanie polowania w tym momencie może wywołać frustrację, ponieważ jest to część normalnej sekwencji polowania, zachowania drapieżniczego i nie oznacza tego, że kot nie jest już zainteresowany polowanie, aktywnością. Po krótkim wycofaniu i obserwacji ofiary kot często wraca do zabawy; jeśli jednak kot całkowicie wyjdzie z pokoju, w którym się z nim bawimy lub położy się by zasnąć, może to być dobry moment na zakończenie zabawy.
Staraj się unikać nagłego przerwania aktywności, kot ma wtedy totalny mindfuck. Może się to zdarzyć, jeśli kot ma bardzo dużą motywację do zabawy, a polowanie kończy się nagle, zbyt wcześnie w kocim odczuciu, gdy jest w nakręcony. Jeśli tak się stanie nagle przerwiemy takiemu kotu aktywność kot może przekierować swoje zachowanie agresywne na człowieka, czy innego rodzaju zwierzę.
 
Zabawę należy kończyć rozsądnie: 
- Stopniowo zmniejszaj ruchy zabawką, wykonuj coraz wolniejsze ruchy a ostatecznie zaprzestać ruchów wędką,
- Jeśli kot nie straci zainteresowania, mimo powyższego wygaszania, odciągnij go do innej aktywności o niższym wymogu aktywności, skupienia, np. wyrzuć na ziemię kilka smakołyków z jedzeniem, które będzie musiał wywąchać (mata węchowa, pudło węchowe, snack bowl)
- Schowaj zabawkę, gdy kot odwraca wzrok, np. podczas szukania lub jedzenia rozrzuconych smakołyków. Jeśli zobaczy ruch zabawki, może to spowodować dalszą aktywizację podopiecznego
 
Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.