Zachowanie

Mam kociaka który mnie gryzie, atakuje.

By Październik 22, 2016 4 komentarze

 

Mam kociaka który mnie gryzie, atakuje.

Specjalnie na potrzebę tego wpisu, przejrzałem tematy na grupie „Kocie Porady Behawioralne”, w ostatnim miesiącu, wrzesień/październik 2016 pojawiło się dokładnie 56 postów na temat napadów agresji, atakowania człowieka przez kociaka.

Wszystkie te przypadki dotyczą kociaka stanowczo zbyt wcześnie zabranego od matki, tylko kilka z nich (według autorów) pochodzi z porzuconego miotu, fundacji.

 

Jeśli natomiast nie radzisz sobie ze swoim kociakiem – koniecznie umów się na wizytę behawiorysty, który pozwoli Ci ułożyć plan działania i pracy. Pokaże, jak -kiedy się bawić i jak żyć z takim małym “potworem”.

Mieszko Eichelberger

 

Czas adopcji

Pamiętaj, że jeśli masz wybór, kociak powinien pozostać z matką oraz rodzeństwem do minimum 12 tygodnia życia, czyli 3 pełne miesiące. Jeśli zostanie do 16 tygodnia nic złego się nie stanie i w niektórych źródłach nawet taki czas się sugeruje.

Czego potrzebuje kot

Wielu opiekunów adoptując kota myślą, i to także sugeruje im się przy adopcji, iż wystarczy miłość, pełna miska* i kuweta ze żwirkiem.

Nic bardziej mylnego,
kot potrzebuje o wiele więcej, i piszę o tym ze względu na fakt, że braki w tych potrzebach są źródłem niepożądanych zachowań przez opiekuna.

Zainteresowanie: koty są zwierzętami społecznymi, więc nasza uwaga i zainteresowanie szczególnie dla kociaka jest bardzo ważnym elementem.

Żywienie: odpowiedniej jakości mięsne, mokre pożywienie wraz z odpowiednią formą żywienia.

http://kocie-porady.pl/koc-zdr/zywienie/pelna-miska-stale-dostep/

Drapanie: możliwość drapania (czyt. drapaki) w pionie, poziomie i pod skosem, drapanie jest naturalną kocią potrzebą, konieczną dla zdrowia psychicznego kota.
Wspinanie się: możliwość wspinania się (wysoki drapak, paliki zmierzające do półek) oraz Eksploracja terenu; czyli zagwarantowanie kotu, szczególnie kociakowi miejsc do chowania się na widoku, kartony z kilkoma wejściami, domki, transportery, półki oraz przedmioty, po których i pod którymi może przebiegać, czaić się i wyskakiwać na potencjalną ofiarę.

Polowanie i odpowiedni ruch: Wykorzystując odpowiednio wyposażone pomieszczenie dla kota lub po prostu przyjazne kotu ludzkie mieszkanie – szczególnie u malucha potrzebne wraz z odpowiednim wyborem pożywienia po każdym posiłku winniśmy zapewnić ruch – bieganie za wędką lub inną zabawką dystansową. Końcówkę wędki chowamy za przedmiotami, co pozwala kotu śledzić i skradać się w kierunku ofiary – wykorzystując wszystkie zmysły (warto przyciemnić pomieszczenie na czas intensywnej zabawy) upolować i ‘zabić’. Człowiek ruchem wędki winien imitować ruch potencjalnej ofiary kota. Samo machanie wędką nie jest poprawną zabawą i nie zaspokaja kociej potrzeby jako łowcy.

Podsumowując, co możemy zrobić?!

  • Codzienna aktywność,
  • Polowanie,
  • Eksploracja,
  • Pożywienie,
  • Zainteresowanie,
  • Kryjówki podłogowe jak i na wysokości oraz drapaki,
  • Półki

I co najważniejsze!

 

CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ!

 

Należy też pamiętać że modyfikacja zachowania kota, dorosłego czy też malucha to nie jest włączenie guzika, przełączenie dźwigni. To proces, bazujący na cierpliwości i powtarzalności. Często pierwsze zmiany w zachowaniu pojawiają się po 2-4 tygodniach pracy, intensywnej pracy ze zwierzęciem. 

 

cat

Zabawa rękoma i gonitwy za kotem oraz laser

Stanowczo odradzam zabawy rękoma, gdyż kot nie zrozumie że ręka jest tylko do zabawy, potraktuje raz rękę jako ofiarę i z wiekiem będzie ją tak samo traktował, robiąc ze względu na swoją naturę pazurami i zębami krzywdę. Czym dłużej się tak bawisz, tym bardziej się narażasz.

Odradzam także gonitwy za kotem, pogonie – kot może uznać nasze łydki, nogi za idealną ofiarę i nie tylko nasze nogi ale każdego gościa mogą stać się potencjalną ofiarą, podobnie jak w przypadku dłoni.

Unikajmy też zabawy laserem, który nie ma fizycznego „ciała” a więc kot nie może go realnie upolować co dla niektórych kotów wiąże się z frustracją i powiększaniem zachowań uważanych za agresję.

Karać czy nie karać?

Mimo iż dalej w umysłach wielu polskich opiekunów kotów szaleje pomysł o złośliwości i wredności i woli ukarania kota, proszę byście się powstrzymali. Żadnego: bicia, pryskania wodą, przyciskania do ziemi, rzucania przedmiotami – w większości przypadków taka reakcja człowieka, pogarsza zachowanie kota. Zwierzę po prostu zaczyna się bać swojego człowieka, co jest złe i przykre.

Wiek stabilności

Są różne teorie na temat stabilności i dojrzałości kota, większość mówi o wieku około dwóch, dwóch i pół roku gdzie kota charakter kształtuje się i zmienia do tego czasu, wielokrotnie. Duży wpływ na uspokojenie ma także kastracja.

Spokojnie możesz poddać zabiegowi kota w wieku 4-6 miesięcy, oczywiście kwestie kastracji należy skonsultować z odpowiednim lekarzem weterynarii.

(Kocur nie musi znaczyć, kotka nie musi mieć rujki i nie musi urodzić)

ORAZ…

 

CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ!

CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ!

CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ! CIERPLIWOŚĆ!

A by prócz wiedzy, czytelnicy mogli zrobić coś miłego i dobrego zachęcam do odwiedzenia Zakocianych i historii kociej babuni:

https://www.facebook.com/132685290475062/photos/a.132846103792314.1073741828.132685290475062/199824523761138/?type=3&theater

A tu link do wydarzenia kotki: https://www.facebook.com/events/1642788456051957/

 

kitten

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.