0
Zachowanie

Kocia żałoba

Żałoba – czy koty ją przechodzą?

Żałoba to pewien proces przez który każdy musi przejść, czy to człowiek czy to kot. Jak wielokrotnie mówiłem – koty odczuwają ludzie emocje i energię, ważne to jest jak my podejdziemy do odejścia podopiecznego. My musimy się pogodzić także, wyrównać nasz stan psychiczny co też przełoży się na większy spokój kota.

Koty są także niewolnikami przyzwyczajeń, oba żyły ze sobą miały swoją rutyne, miały swój czas na zabawę, na aktywność, na wspólny sen – po śmierci jednego zaburzono ten porządek jaki miały ze sobą. Zadaniem opiekuna jest zadbać by – powrócił stały tryb życia dla tego który pozostał. Uzupełnienie tej rutyny którą stracił. Jedyną rzeczą jaką może i powinien zrobić człowiek to – zapewnić kotu aktywność, próbować chociażby kota “ruszyć” z tego zachowania w jakie wpadł; zabawa, głaskanie – nie tyle co chodzi o pocieszanie w naszym ludzkim pojmowaniu, a raczej dzięki aktywności pozwolić łagodniej i szybciej przejść kotu który stracił towarzysza ten okres zmian w Waszym domu; dopiero po tym można myśleć o adopcji nowego kota. Bo jeśli kot lub inne zwierzęta nie ma powodu by zostawał sam, ale potrzebuje on czasu i spokoju by przejść ten proces, nowy kot nawet po socjalizacji może zakłócać okres kociej żałoby i zaczepiając, wywołując stres może doprowadzić do złego samopoczucia i stanu psychicznego, stresu.

Bardzo ważnym elementem jest także stres związany z utratą towarzystwa, może doprowadzić do osłabienia organizmu i większej podatności na choroby, zwróćmy baczniejszą uwagę na zdrowie naszego podopiecznego w żałobie.


Zapraszamy do odwiedzin:
https://www.facebook.com/groups/poradybehawioralne/ – Grupa dyskusyjna na temat zachowań kotów.
http://kocie-porady.pl/forum/ – Forum dyskusyjne zewnętrzne.
https://www.facebook.com/groups/kociechoroby/ – Grupa dyskusyjna na temat kocich chorób
https://www.facebook.com/groups/wszystkookotach/ – Luźna grupa dyskusyjna o kotach.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.