Utrata podopiecznego, utrata kociego towarzysza

W swojej praktyce spotykam się coraz częściej z utratą/śmiercią jednego z członków rodziny, i człowiek w miarę przyzwoicie generalnie potrafi poradzić sobie z żałobą. Jednak, co się dzieje z kotem który pozostał w domu? Czy on także przechodzi żałobę? Gdy w domu żyje więcej niż jedno zwierzę część opiekunów zwraca uwagę na spadek wagi, zmniejszenie spożywania posiłków lub całkowite zaptrzestanie jedzenia, zwierzę potrafi się wycofać i zmniejszyć lub zaniechać kontaktu z ludzkimi opiekunami. W zalezności od przypadku taki stan może trwać kilka dni, tygodni a czasem i miesięcy.

Czy możemy jakoś pomóc?

Najczęstrzą poradą w internecie lub też na jaką wpadają koci opiekunowie to wzięcie kolejnego kota na miejscu utraconego, nie zwracając uwagi na pozostawionego kota oraz na jego uczucia, stan emocjonalny. Niestety branie kolejnego kota nie jest dobrym pomysłem – może dodać więcej stresu, niż go obniżyć oraz problemów ze stabilnością w zachowaniu.

Czemu?

Mimo tego że może nam się wydawać że pozostawiony kot tęskni za obecnością innego kota, nie – może on tęsknić za obecnością kota który odszedł, nawet jeśli nowy kot jest podobny do tego który zmarł. Dokładanie nowego kota w trakcie żałoby wprowadzi raczej tylko zamieszanie.

Nowy kot jeśli będzie dorosłym zwierzęciem, po przejściach nawet mimo poprawnie przeprowadzonej socjalizacji może być odebrany jako rywal w otoczeniu i pierwsza reakcja może być ofensywnie agresywna i otwarcie skierowana na nowego zwierzaka.

Istnieje większa szansa na zaakceptowanie kociaka (jeśli człowiek ma wielką potrzebę nowego kota) jednak w dalszym ciągu kociak ze swoją niespożytą energią może nękać, zamęczać dorosłego kocura który jest w trakcie żałoby.

Rekomendujemy w przypadku przechodzenia żałoby pomyśleć o nowym towarzystwie najwcześniej po około dwóch, trzech miesiącach od śmierci.

Mieszko Eichelberger

Rzeczy kota który zmarł pozostawmy w mieszkaniu, nie pozbywajmy się jego zabawek, ulubionego kocyka, piórek czy legowiska. Pozostawiony zapach pozwoli łagodniej przechodzić żałobę pozostawionemu zwierzakowi, powolne zanikanie zapachu powinno być naturalne.

Odwiedź lekarza weterynarii

W przypadkach ekstremalnych jeśli kot nie chce spożywać posiłków, nie załatwia się w kuwecie – wysoki poziom stresu może spowodować obniżenie odporności i wystąpienie problemów zdrowotnych. Istnieje szansa że może być konieczność wsparcia lekami.

Wsparcie od opiekuna

Najważniejsze co możemy zrobić dla naszego zwierzaka który pozostał to zapewnienie mu tych samych zabaw, aktywności, stałych pór i rytuałów. Należy się spodziewać tego że zwierzę w związku z utratą towarzystwa (niezależnie czy się mocno lubili czy raczej żyli ze sobą w dystansie) może zmienić pewien zakres swoich zachowań. Bądź przy swoim zwierzaku, i nie chodzi o tulenie, głaskanie i tym podobne – a po prostu spędzanie czasu wspólnie. Komunikacja niewerbalna w relacjach z naszymi zwierzakami ma wysoką wartość, wyższą w mojej ocenie od werbalnej.

Dbajcie o siebie i swoich podopiecznych!

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.