fbpx
0
Zachowanie

Karcić? Karać kota?

By Styczeń 15, 2015 2 komentarze

Codziennie spotykam się z pytaniami, a także zadawane są one na różnych grupach czy na stronie Kocich Porad.

  • Jak karać? Jak karcić kota?

Odpowiem bardzo prosto i konkretnie:

 

Nigdy nie karcić i nie karać kota. Nigdy!

 

Kocie zachowanie nigdy nie jest wzięte z powietrza – zawsze jest wynikiem reagowania na sytuację, stanu zdrowia zwierzęcia. Myśl i dbaj – szukaj rozwiązania, a nie działania po linii najmniejszego oporu. Pamiętajcie, bierzemy żywego zwierzaka do domu, ale to on nie jest zabawką ani dekoracją. To mały drapieżnik ze swoimi naturalnymi, biologicznymi zachowaniami. Biorąc go do domu, mamy obowiązek zapewnić mu odpowiednie do tego warunki. Nie chcesz zmieniać swojego życia? Nie chcesz zmian we własnym mieszkaniu? Kup sobie pluszową zabawkę :)

Każda forma kary dla zwierzaka to niszczenie więzi na linii kot-człowiek, która bywa bardzo krucha. Bądź dobry – nagradzaj pozytywne zachowania. Nie bądź zły – nie karz, nie karć kota, po prostu nie wspieraj pozytywnymi bodźcami zachowań według Ciebie negatywnych (nie mówię tu o naturalnych zachowaniach gatunkowych).

Karma Wraca* – jaki jesteś dla swoich podopiecznych, prędzej czy później wróci to do Ciebie, wiedz o tym. Ja w to głęboko wierzę i Tobie też radzę.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]