ZachowanieZdrowie

Sikanie kota poza kuwetę- bakteryjne i idiopatyczne zapalenie pęcherza

By 12 listopada, 2016 No Comments

Coraz częściej pojawiają się posty, że Wasze koty sikają poza kuwetę, na dywaniki, pościel, łóżka. Mylnie myślimy, że to czysta, kocia złośliwość. Kot nie może się z nami inaczej komunikować niż poprzez specyficzne zachowania. Takim zachowaniem jest właśnie posikiwanie poza kuwetę. Kot daje nam tym samym do zrozumienia- Człowiek coś ze mną jest nie tak! Boli mnie! Zrób coś!

 

Jaki powinien być nasz pierwszy krok w przypadku takiego problemu? Bezwzględnie wizyta u weterynarza i zrobienie badania moczu z posiewem. Zanim lekarz zaordynuje naszemu kotu antybiotyk poproście o zrobienie antybiogramu. Podawanie antybiotyków bez tych dwóch badań jest jak strzelanie kulą w płot i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli już nasz kot cierpi na bakteryjne zapalenie pęcherza ( tak na marginesie występuje ono dość rzadko a mimo wszystko lekarze podają antybiotyki na wszelki wypadek i w ciemno), antybiotyk musi być dokładnie dobrany, żeby zadziałał! Źle dobrany antybiotyk nie wyleczy kota, co więcej zwierze może się na niego uodpornić co może spowodować nawrót choroby ze zwielokrotnioną siłą.

 

Podsumowując:

 

WIZYTA U WETERYNARZA, BADANIE MOCZU Z POSIEWEM I ANTYBIOGRAM!

 

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza jest zapalenie idiopatyczne czyli jałowe(nie podaje się wtedy antybiotyku!).Główną przyczyną takiego zapalenia jest stres. Objawia się częstomoczem (kot wysikuje po kilka kropelek), krwiomoczem, bólem podczas oddawania moczu. I tu dochodzimy do sedna problemu. Kot zaczyna kojarzyć kuwetę z bólem, więc załatwia się wszędzie indziej tylko nie do kuwety. Zapalenie idiopatyczne leczy się lekami łagodzącymi objawy np. no-spa i leki przeciwbólowe (zalecone tylko i wyłącznie przez lekarza weterynarii, NIE PODAJEMY NIC NA WŁASNĄ RĘKĘ!). Należy również starać się wyeliminować czynniki stresogenne z życia naszego kota. Warto również skonsultować się z behawiorystą. Należy również pamiętać, żeby w tym czasie dość znacznie zwiększyć pobieranie przez kota płynów. Odstawiamy wszelkiej maści „cudowne” karmy suche. Idiopatyczne zapalenie pęcherza nie wymaga agresywnego leczenia.

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.