Bardzo wielu z Was, Nas — miłośników zwierząt, większych i mniejszych otrzymało informację (nawet ja wrzuciłem na fan page) o poszukiwaniu pewnego mężczyzny, który zakatował szczeniaka, który jest teraz pod opieką jednej z fundacji.

Jaka jest reakcja środowiska?

Niemal wszyscy komentujący zaczynają od wyzwisk, życzenia utraty zdrowia i życia, nawołują do samosądu, życzą śmierci jemu, a także jego rodzinie. Oczywiście znajdują się też słowa rozważne i świadome — jest ich jednak o wiele mniej i są zakrzyczane, każda osoba z innym poglądem jest niemal zrównywana z owym mężczyzną.

I teraz małe wyznanie — jeszcze do niedawna także bardzo emocjonalnie i uczuciowo reagowałem na robienie krzywdy zwierzętom. Do tej pory rozrywa mnie wewnętrznie i mam ochotę rzucić kurwą i nerwy niosą — jednak czy to jest droga prawidłowa?

Jesteśmy hipokrytami?

Spora większość miłośników zwierząt spożywa mięso. Jakość pozyskiwana mięsa w zakładach produkcyjnych najczęściej nie jest zbyt etyczna — warto zajrzeć na kilka stron fundacji walczących o ratowanie zwierząt — np. Otwarte Klatki. Oburza nas potraktowanie psa-a potraktowanie cielaka, krowy czy też kaczki, gęsi czy kury nie wprowadza takiego szału.

Czy fakt że jest to pies, że mógłby być to kot powoduje naszą agresję? A gdy jest to inne zwierzę to niemal wzruszamy ramionami i żyjemy dalej bo taki jest los krówki, świnki czy owieczki?

Życzymy owemu mężczyźnie pobicia i śmierci — oko za oko? Chyba czasy ciemnych wieków minęły. Czy to, że ktoś wyrządził nam krzywdę — daje nam prawo do zrobienia mu tego samego?

Gdzie jest granica samosądu — które zachowanie, przestępstwo będzie nadawało się do samosądu, a które do sądu. Czy osoba, która dokona samosądu, może iść wolna? Czy zgodnie z prawem powinna trafić za kratki, czy społecznie ją usprawiedliwimy? Gdzie postawimy granicę? Za jakie przestępstwo.

Ktoś na stronie na Facebooku napisał, że jest wolność słowa, każdy ma prawo do własnego zdania:

Prawo dało nam wolność słowa, jednak wolnością nie jest mówienie wszystkiego. Za słowa także możemy odpowiedzieć. Nawoływanie do pobicia lub zabicia człowieka jest także przestępstwem. Chętnie korzystamy z wolności, chociaż nie znamy ich w pełni, nam prawo daje wolność do wypowiedzi, prawo daje nam też równość przed sądem. Prawo daje nam wolność słowa, prawo też mówi, że od nakładania kar są służby państwa a nie tłumy wściekłych ludzi.
Czasem mam wrażenie, że wystarczy wręczyć widły, pochodnie i cofamy się do średniowiecznego palenia czarownic.

Gdzie postawisz granicę Ty?

Czy warto poświęcać swój charakter, swoje życie, swoje zdrowie oraz nerwy. Czy może powinniśmy przekuć tą złość na coś lepszego, wartościowego? Nie odpowiem Wam. Każdy z Was musi się nad tym sam zastanowić.

Uważam, że należy taką osobę złapać, osądzić i skazać. I potem nadzorować — od czegoś mamy służby w kraju.

Oczywiście padł argument, że kara za krótka, że mamy złe prawo a politycy mają nas gdzieś. Prawo można zmienić, jeśli zbierze się odpowiednia ilość ludzi. Polityka także można zmienić, nie są przyspawani do swoich foteli. Tu, żeby człowieka zlinczować — zebrały się setki tysięcy ludzi.

Wybaczcie, nie widzę Was na protestach o prawach zwierząt. Nie widzę Waszych podpisów na wielu petycjach. Pojawia się tam od kilkuset poprzez kilka do kilkunastu tysięcy osób — maksymalnie.

Jeśli chcemy coś zrobić — zróbmy to. Teraz zadaniem jest odnalezienie Bartosza Donarskiego. Nie złapanie go i zabicie jak chciałby tego internet.

Bądźmy rozsądni. Tak niewiele a warto.

Dodatkowy link: http://www.torun.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb3/informacje/wiadomosci/83842,Poszukiwany-Bartosz-Donarski-z-Chelmzy.html

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu. Prywatnie jestem kocim ojcem - kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.