Skip to main content

Koty mogą spędzać dużo czasu, śpiąc, ale gdy nie śpią, potrzebują wystarczającej liczby stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zapewnić wydatkowanie zregenerowanej energii.

Fizyczne otoczenie kota jest bardzo ważne; zubożałe środowisko, które nie zapewnia możliwość ruchu, eksploracji i występowania wyzwań psychicznych może prowadzić do: nudy i frustracji, i być wspólnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju problemów behawioralnych.

Wzbogacenie środowiska jest zatem niezbędne, szczególnie dla kotów, które kiedyś były bezdomne wychodzące, by mogły zaspokajać swoje potrzeby wysiłku fizycznego i wysiłku węchowego oraz intelektualnego.

Otwarta przestrzeń

Koty powinny mieć wystarczająco dużo miejsca do biegania. To całkiem normalne, że kot od czasu do czasu będzie biegał po domu z dużą prędkością jako metoda na pozbycie się nadmiaru energii.

Ale oprócz miejsca na podłodze kot musi mieć również dostęp do przestrzeni pionowej i pod skosem w na wielu różnych poziomach, do wspinaczki, eksploracji i odpoczynku.

Dostęp do półek, wysokich mebli nawet schodów mogą pozwolić kotu zaspokajać potrzeby przestrzenne, również też potrzeby można zapewnić przez stawianie wysokich drapaków oraz montowanie przestrzeni (tuneli, kryjówek na wysokości).

Schronienia

Nawet najbardziej pewny siebie kot będzie potrzebował od czasu do czasu miejsca do ukrycia, odpoczynku od nadmiaru wrażeń oraz bodźców. Ale kryjówki są używane nie tylko wtedy, gdy kot czuje się zagrożony, mogą być również używane w zabawie, jako obszary do badania, eksploracji i miejsca, do których można się wycofać, gdy kot nie chce, aby mu przeszkadzano.

Odpowiednie kryjówki mogą obejmować szczeliny pod meblami, zakryte łóżka i kartony oraz specjalne budki budowane dla kotów, powinny się znajdywać na różnych poziomach naszych domów.

Jedzenie i jego urozmaicenie

Gdybyśmy kotów nie karmili, koty musiałyby polować kilka razy, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie na pożywienie. Jednak w związku z udomowieniem i życiem z nami w domu, my musimy zadbać o kocie potrzeby. Standardowo karmimy z miski czy talerza, nakładając tak karmę – spełniamy potrzebę żywienia, ale jedzenie dla kota powinno stanowić element aktywności.

Dla kota może być o wiele bardziej ekscytujące i interesujące, jeśli jedzenie jest dostarczane w sposób, który wymaga pewnego wyzwania, aby je zdobyć – czyli zastosowanie miski, talerza spowalniającego, lickmaty czy wyłożenia mniejszych porcji w różnych częściach mieszkania. Przed każdym z posiłków powinna nastąpić fizyczna i intelektualna zabawa zwiększająca głód i wolę spożycia posiłku.

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply