Skip to main content

W zależności od roku w którym dany lekarz weterynarii ukończył studia, lub na której uczelni owe studia skończył – gdy zadamy mu pytanie postawione w temacie tego artykułu. My bazując na doświadczeniach własnych oraz współpracujących z nami lekarzy weterynarii rekomendujemy kastrację – kocurów jak i kotek przed pierwszym znaczeniem lub przed pierwszą rują.

Musicie drodzy Państwo brać pod uwagę że każdy przypadek – w przypadku Waszego kota i należy rozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii, możliwe że w Waszym wypadku mogą zachodzić zdarzenia które wymagać będą przełożenia terminu zabiegu.

Z naszej strony rekomendujemy kastrować kocura i kotkę – po podwójnym zaszczepieniu (szczepieniu zgodnym z rekomendacjami WSAVA) w okolicy 3-4 miesiąca życia. Część środowisk weterynaryjnych powie że zbyt wcześnie, że kotka musi dojrzeć.

Nie, nie musi – nie ma powodów ani weterynaryjnych ani behawioralnych by czekać z kastracją u kociąt.

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply