Skip to main content

 

Nikt nie lubi być budzony w nocy lub zbyt wcześnie rano szczególnie po pracy, ale koty mogą to robić by uzyskać coś dla siebie, aby zostać nakarmionym lub w celu zwrócenia uwagi. Szczególnie dotyczy to kotów młodych, lub przyzwyczajonych do określonych godzin wstawania opiekunów.

Może być kuszące, może być to pierwszy odruch opiekuna aby wstać i nakarmić lub pogłaskać kota, zwłaszcza jeśli to na początku przynosi tymczasowe rozwiązanie i pozwala położyć się z powrotem do łóżka i mieć dłuższy sen. Jednak twój kot takim posiłkiem czy uwagą otrzymał pozytywne wzmocnienie zachowania, tym samym nauczenie że takim a nie innym zachowaniem może uzyskać co chce i doprowadzić do utrwalenia zachowania i sytuacji, na długie miesiące, czasem na lata.

Dochodzi czasem także do patologicznego rozwoju zachowania że kot zaczyna budzić nas coraz wcześniej, przesuwając godzinę budzenia coraz wcześniej.

Na szczęście możesz przerwać takie zachowanie, i jeśli już wymuszanie się dzieje, nie poddając się i pracując z kotem bez wzmacniania niepożądanych zachowań. Stosowanie kar, ani werbalnych ani fizycznych nie jest dopuszczalne. Wspieramy zachowania pożądane, nie wspieramy zachowań niepożądanych. Więc podstawowym działaniem człowieka jest – nie reagowanie na kocie zachowanie.

Jeśli twój kot miauczy lub zaczepia, udawaj że wciąż śpisz. Jeśli twój kot miauczy, drapie i spaceruje po Tobie – najważniejsze się nie uginać, pamiętać należy że koty uczą się wymuszać i są w tym dość skuteczne i przede wszystkim uparte,

Nie podejmuj żadnej interakcji ze swoim kotem, która mogłaby być źle zinterpretowana przez niego i by nie mógł potraktować go jako wzmocnienie lub karę – nie dawaj jedzenia, nie otwieraj oczu, nie krzycz ani nie zrzucaj z łóżka kota z łóżka,

Konsekwentnie nie reaguj na zachowanie kota w ten sposób przez minimum 2 tygodnie, w większości przypadków kot odpuści dane problematyczne zachowanie związane z budzeniem cię w nocy,

Jeśli twój kot naprawdę potrzebuje jedzenia w nocy, masz nieregularny czas snu i pracy możesz ustawić kotu karmnik z podajnikiem czasowym, aby otwierał się o określonej porze nocy, więc nie będziesz zaangażowany jako opiekun w nocne karmienie.

Jak zapobiegać budzeniu nocnemu?

Jeśli nie chcemy żeby kot nam przeszkadzał we śnie w nocy, czy nie budził nas z rana możemy:

  • zapewnić codzienną dawkę wysiłku fizycznego dla naszego podopiecznego (10-20% dziennej aktywności w aktywnościach fizycznych),
  • zapewnić codzienną dawkę aktywności psychicznych (40% dziennej aktywności)
  • zapewnić codzienną dawkę aktywności intelektualnych (40% dziennej aktywności)

Każdą aktywność fizyczną czy psychiczną kończymy pełno mięsnymi przysmakami lub pełno mięsnym posiłkiem. Jeśli pracujesz ze swoim kotem i nie widzisz efektu, odwiedź najpierw lekarza weterynarii który potwierdzi że zachowanie nie wynika z podłoża zdrowia fizycznego, a następnie zaproś do domu lub umów się z zoopsychologiem, behawiorystą na rozmowę wideo.

Mieszko Eichelberger

Zoopsycholog specjalizujący się w zachowaniu kotów domowych. Opiekun zwierząt domowych, edukator oraz pasjonat działań pro przyrodniczych. Moją pasją jest walka o poprawę warunków życia kotów domowych w Polskim systemie prawnym, przy okazji walczę też o wsparcie bioróżnorodności.

Leave a Reply