Skip to main content

Bardzo często w komunikacji którą prowadzimy w ramach projektu #KotywPolsce otrzymujemy od urzędów i urzędników informacje że dana gmina czy miejscowość jest zaangażowana w pomoc zwierzętom bezdomnym – i jednym z owych narzędzi jest stawianie budek dla kotów. Owy argument jest używany i wskazywany jako metoda ograniczania bezdomności i zaangażowania ze strony gminy. 

Podobne działania, czyli wystawianie budek na ulicę – wykonują fundacje i organizacje zwierzęce. Coroczne zbiórki na zakup budek lub dobrze ograne marketingowe zbieranie się wolontariuszy i sympatyków fundacji – zdjęcia, czasem filmy – wspólny czas dla dobra kotów.

Jednak zadajmy sobie to pytanie na poważnie, czy budowanie i stawianie budek na ulicy dla zwierząt bezdomnych jest ok i czy powinno być prowadzone dalej? 

Jak wszyscy wiemy, miejsce kota domowego – jak i psa domowego nie jest na ulicy. Jest pod nadzorem człowieka – najbardziej optymalnie w domu. Oczywiste jest że odrzucamy tezę że lepiej jest zwierzęciu na ulicy niż w schronisku, azylu. Jeśli więc uznamy fakt naukowy że miejsce wszystkich zwierząt bezdomnych jest pod opieką człowieka – czemu tak łatwo wpadamy w działania manipulacyjne dotyczące budowania budek i otwierania okienek piwnicznych.

Żeby było jasne, ja rozumiem czemu część ludzi to robi. Ja rozumiem że to jest po to żeby te koty miały gdzie się schować, gdzie się ciut ogrzać. Serio jednak uważacie że ciepło w schronisku byłoby gorsze niż “ciepło” z takiej budki? 

Tak naprawdę moda na budki dopiero się w Polsce zaczęła, gminy i samorządy dopiero zaczynają kupować i stawiać czasem niemal wielkie apartamenty dla kotów bezdomnych. 

Jednak stawiając te budki i miejsca dla kotów, utrwalamy w swoim i społecznym przekonaniu że miejsce kotów jest na ulicy – dostają karmę, są zaopiekowane, i mają swój domek. W żadnym z tych działań nie ma próby realnej pomocy owym kotom, jest utrwalanie ich i ludzi w przekonaniu że bezdomność jest ok. 

Czy kocia bezdomność jest ok? Czy warto ją wspierać? Czy da się pogodzić ten temat?

Leave a Reply

Close Menu

Cześć, tu Mieszko. Mam nadzieję że ciekawych rzeczy dowiesz się na moim blogu.

Masz wątpliwości? Masz pytania? Skontaktuj się z moim zespołem.

Pisz na kontakt@kocie-porady.pl