Skip to main content

Żeby nasz podopieczny nie cierpiał na zaburzenia związane ze zbyt wczesnym odłączeniem kocięcia od matki i jego rodzeństwa, powinien spędzić z nimi minimum 12 tygodni. Szczególnie ważne w wychowaniu kociąt przez matkę jest czas pomiędzy 8-12 tygodniem życia – kiedy kocięta testują swoim zachowaniem swoją matkę oraz siebie, atakując, gryząc i narzucając się. W tym czasie matka regularnie fizycznie “karze” swoje potomstwo pokazuje im gdzie jest ich miejsce – stosując popchnięcia, uderzenia, warknięcia, syknięcia. Pokazuje im gdzie jest granica zabawy, gdzie jest granica bólu i dyskomfortu. 

12 tygodni jest to minimalny czas jaki kocię musi spędzić z matką i rodzeństwem. Rekomendowane przez projekt (KP) jest pozostawienie matki z rodzeństwem do 16 tygodnia życia. Jeśli kocięta nie mają matki, powinny być ze sobą pozostawione w grupie minimum do 16 tygodnia życia, a rekomendowane jest nawet do 20 tygodni. Jeśli jest to możliwe, dajemy szansę na wejście w rolę wychowawczą innego dorosłego, stabilnego pasywnego kota (rekomendowany kocur około 3-4 lata). 

Minimalny czas spędzony z matką i rodzeństwem to 12 tygodni, ale wyłącznie w sytuacji gdy matka i kocięta spędzają całe owe 12 tygodni z rozbudowanym środowisku, z dużą ilością zasobów w postaci:

  • drapaków,
  • tuneli,
  • półek i przejść,
  • zabawek fizycznych,
  • zabawek intelektualnych,
  • pełnomięsnego żywienia (dopasowanego do matki, i kociąt indywidualnie),

Ale przede wszystkim kontaktów socjalnych ze swoim ludzkim opiekunem. Codzienna stymulacja zabawkami – codzienna interakcja jest konieczna.

Jeśli mamy wątpliwości czy kocięta wychowały się w odpowiednich warunkach i pod opieką matki – możemy kocię zabrać w okolicy ukończenia 12 tygodnia życia. Niezwykle ważny jest jednak także wiek matki, jeśli jest to kotka młoda – przed 2-3 rokiem życia i jest to jej pierwszy miot, nie odbieraliśmy takiego miotu przed 16 tygodniem życia. Rzadko która kotka przed wiekiem 2 lat jest na tyle dojrzała psychicznie by dobrze zająć się swoim miotem.

Leave a Reply

Close Menu

Cześć, tu Mieszko. Mam nadzieję że ciekawych rzeczy dowiesz się na moim blogu.

Masz wątpliwości? Masz pytania? Skontaktuj się z moim zespołem.

Pisz na kontakt@kocie-porady.pl