Skip to main content

Nie będę ukrywał że owy program znam z jednej z brytyjskich telewizji, widziałem ten program w angielskiej wersji – jak wiemy w większości Brytyjczycy mają skłonności do masowego puszczania kotów domowych luzem, bezdomności nie mają mocnej jak w Polsce, za to ich wypuszczanie jest przerażające co odbija się na populacji ptaków w UK.

W Polsce zamieszkuje około 10.000.000 kotów – zdecydowana większość z nich to koty domowe zdziczałe, koty domowe bezdomne. Reszta to są koty domowe posiadające domy, wychodzące. Skala domów opiekujących się kotami domowymi nie wychodzącymi – i jest to smutna konkluzja jest mniejszością.

Jakie miałem obawy względem tego programu? 

Prócz oglądania programu brytyjskiego – przeglądałem reakcję społeczeństwa brytyjskiego na temat tego programu, obejrzałem social media, obejrzałem komentarze mediów. Konkluzja komentarzy była taka że “cudowne jest życia kota wolnego” – a autorzy programu wcale nie zaprzeczali, specjaliści w programie też wydawali się niewzruszeni.

Obawiałem się więc tego samego, że niezależnie od osób które będą prowadzić program w Polsce skończy się tak samo. 

Śledziłem więc ogłoszenia dot. tego programu, pracownicy firmy organizującej ten program zaśmiecali strony i grupy dyskusyjne swoimi ogłoszeniami, gdzie głównym argumentem do zapisem do programu jest tego że płacą. Już wtedy to wyglądało tak, że “zapłacimy Ci jeżeli masz koty wychodzące” chcąc zarobić na popularności kotów, niezależnie od kosztów jakie generuje Twój kot dla dzikiej przyrody, i oczywiście kosztem zdrowia i życia Twojego pupila. Oczywiście naiwni opiekunowie chętnie i tłumnie się zgłosili. 

Rekrutacja na prowadzących, a tak naprawdę bardziej dekoracje z tytułami na ekranie trwała kilka miesięcy, na szczęście miałem podgląd na rekrutację bo znajomi brali udział w tej rekrutacji, chcieliśmy wiedzieć jak to coś wygląda od środka. Większy nacisk niż na wiedzę nastawiono na “chemię” między prowadzącymi. 

Wymądrzasz się, ale czy obejrzałeś?

Tak, obejrzałem wszystkie dostępne odcinki do tej pory. Wcześniej rozmawiałem z jednym z prowadzących informując o moich odczuciach względem programu. 

Co można zobaczyć w programie?

Przede wszystkim podstawą tego programu jest “ładna oprawa graficzna” oraz “spokojna muzyka” która buduje przekonanie że wszystko jest dobrze i wszystko jest fajnie, prócz tego oczywiście profesjonalne, sterylne białe studio gdzie zespół pracuje nad przypadkiem.

  • Pocięte i wycięte komentarze, także z kontekstu prowadzących,
  • Sztuczność w całym programie, odnosi się wrażenie jakby większość wypowiadanych zdań było ze scenariusza, nie z naturalnej reakcji człowieka,
  • Pochwalanie podprogowo wypuszczania, i usprawiedliwiania tego,
  • Ukazywania części występujących opiekunów kotów jak półgłówków, i półgłówek to najdelikatniejsze określenie,
  • Pokazywanie sytuacji niebezpiecznych bez realnego komentarza stwierdzającego zagrożenie,
  • Brak szerszego komentarza dot. wpływu kotów na dziką przyrodę, potraktowane po macoszemu,
  • Brak szerszego komentarza dot. problemów ze zdrowiem i stanem psychicznym, potraktowane po macoszemu,

Tak naprawdę cały program to ładne obrazy, ładne dźwięki, ładni ludzie (specjaliści) oraz niejako pochwalanie sposobu jakim zajmują się ludzie, to przebija się na widoku.

Wiem z rozmów że kilku godzin na jeden przypadek poświęcano kilka godzin, jednak wycinano wszystko, i dostawaliśmy co mamy w wersji finalnej, nawet jeśli faktycznie specjalista pomógł poza kadrem danemu opiekunowi, na wizji mamy przedstawioną inną, bardziej łagodną i lepiej sprzedającą się wizję kocich domów i kociego świata.

Nie, nie mam pretensji do dwójki prowadzących – wiem z własnych źródeł że co mogli to zrobili, co z ich pracą zrobiła produkcja tego programu jednak zasługuje na porządne baty medialne. Wizja kotów wychodzących wyziewa z tego programu.

Owy post który teraz dla Was napisałem, wynika z tego że codziennie otrzymuję od kilku do kilkunastu wiadomości pt. “Co uważasz na temat programu”? Proszę bardzo macie odpowiedź.

Nie jestem usatysfakcjonowany, może nie jest to program dla ludzi z taką wiedzą jaką posiadam, może dla zwykłego zjadacza chleba jest on fajny, wszak oglądalność była wielka – wiem że zaczęli znowu zaśmiecanie ogłoszeniami dot. tego programu na drugą edycję. Uważam że program nie spowoduje refleksji u opiekunów zwierząt żeby nie wypuszczać, mam wrażenie że raczej zachęci do wypuszczania.

Czyli zaszkodzi kotom. A szkoda. Szansa zaprzepaszczona.

Leave a Reply

Close Menu

Cześć, tu Mieszko. Mam nadzieję że ciekawych rzeczy dowiesz się na moim blogu.

Masz wątpliwości? Masz pytania? Skontaktuj się z moim zespołem.

Pisz na kontakt@kocie-porady.pl