Skip to main content

Podstawową informacją dla wszystkich opiekunów małych zwierząt – od małych ssaków, poprzez płazy i gady kończąc na ptakach powinna być informacja że połączenie takiej z istotą będzie bardzo ograniczone i raczej będzie przebiegało wyłącznie w formie nadzorowanych spotkań, większość zwierząt na kota zareaguje atawistycznie strachem lub ucieczką, kot tym samym zareaguje – zacznie najpewniej polować.

W przypadku dużych ptaków, jak papugi może być mniejsza szansa na to że kot bezmyślnie rzuci się do polowania a uderzenia skrzydeł – mogą kota odstraszyć, może włączyć się atawistyczne zachowanie u kota, ucieczki przed latającym potencjalnym zagrożeniem (ptaki drapieżne).

Unikamy przede wszystkim zostawiania kota i ptaków na wyciągnięcie łapy, nie ufamy kotu na zasadzie “nigdy nic nie zrobił” zachowania drapieżnicze i łowieckie nawet u kota domowego mogą włączyć się nagle lub pod naciskiem drobnego bodźca zapalającego.

Ptak powinien mieć osobne pomieszczenie do którego wchodzimy my sami, ewentualnie z kotem na smyczy – chociaż szczerze nie wyobrażamy sobie powodu dla którego musielibyśmy wprowadzać kota do pomieszczenia ptasiego.

Należy brać pod uwagę że ptak wystawiony na wieczny stres i obserwacje kocią może pochorować się i może dojść nawet do zgonu związanego ze stresem.

Leave a Reply

Close Menu

Cześć, tu Mieszko. Mam nadzieję że ciekawych rzeczy dowiesz się na moim blogu.

Masz wątpliwości? Masz pytania? Skontaktuj się z moim zespołem.

Pisz na kontakt@kocie-porady.pl