0
Porady

Kot wokalizuje cały dzień

Pytanie z grupy Kocich Porad (https://www.facebook.com/groups/poradybehawioralne/)

 

„Potrzebuje porady. Mam kota 2 letniego niewychodzącego. Od wczoraj przeraźliwie miauczy pod drzwiami. Dzisiaj cały dzień to samo. Już nie mam pomysłu co zrobić żeby przestał. Bawić się nie chce, głaskać też nie. Już nie mam sił.”

 

 

Odpowiedź:

 

Warto sprawdzić, czy za drzwiami nie przebywają różnego rodzaju zwierzaki, np. niewykastrowane kocury lub koty znaczące klatkę schodową jako swój teren. Zwracając jednak uwagę, że ostatnio jest wyjątkowo gorąco — warto zagwarantować kotu miejsce, w którym może się schłodzić, pilnować by miał zimną wodę, oraz by miał możliwość odetchnięcia powietrzem (pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu okien i balkonów). Jeśli mamy marudnego kota, szczególnie długowłosego przy dużych upałach warto zadbać o mocne wytrymowanie sierści, jak i jako pomysł na ulgę dla kota — zmoczyć wodą ręcznik i przetrzeć kotu sierść. Jeśli kota mocno ciągnie na dwór — warto także zaopatrzyć się w szelki i smycz i zabrać naszego podopiecznego na spacer.

 

 

 

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

 • Sara

  Mam problem z miauczącym kotem. Zdaję sobie sprawę z tego, że to pewnie moja wina, ale próbowałam stosować różne metody wychowawcze bez skutku. Problem polega na tym, że miauczy i nie umiem go od tego powstrzymać. Jak chce jeść to jęczy, jak chce wyjść to jęczy, potrafi przez dwie godziny rano i jęczeć, żeby mnie obudzić. Jak wyjdę na korytarz to za mną jęczy, jak idę pod prysznic – też jęczy. Na pewno za mną nie tęskni, bo mieszka ze swoim bratem (bardzo ciuchutkim). Nie chciałabym, żeby przestał miauczeć, ale czy istnieje jakiś sposób, żeby porozumiewał się ze mną inaczej? Jest bardzo socjalnym, wesołym kotkiem, pieszczochem. Ale cokolwiek, co chce powiedzieć wyraża za pomocą miauczenia i ja już do końca nie wiem co on do mnie mówi. Pozdrawiam

  • Mieszko Eichelberger

   Koty porozumiewają się z człowiekiem właśnie za pomocą miauczenia. Ciągłe miauczenie myślę że nie do końca związana jest jedynie z komunikacją. Możliwe że jest to forma szukania zainteresowania. Pomyślałbym nad bardziej intensywną zabawka i większą uwagą w godzinach największych aktywności kotów (poranek oraz późny wieczór).

 • Hania

  Kotka od 2 miesięcy warczy i fuka na swój ogon. Czasami weźmie go w zęby, wtedy przeraźliwie krzyczy. Ogólnie kot wydaje dźwięki podobne do odgłosów walki między kotami. Ogon nie jest poraniony, znajduje się na nim futro. Kot nim swobodnie porusza. Objawy pojawiają się kilka razy dziennie. Najczęściej w domu. Kot agresywnie reaguje na swój ogon, po czym lekko kładzie uszy i biegnie w stronę domowników (tak jakby była przestraszona). Źrenice stają się maksymalnie poszerzone. Czasami po incydencie kotka chce wyjść na dwór. Ostatnio chowa się za łóżkiem. Dwoje weterynarzy rozkładają ręce. Sugerują problem natury psychicznej. Nie wiem co mam zrobić. Kot traci swoją radość życia. :(

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]