0
Zachowanie

Zbyt wczesna adopcja kociaka

Wielu opiekunów wybiera kociaka (jak najszybciej, jak najmłodszy) bo uważa że go sobie wychowa.

Kociak powinien pozostać z rodzeństwem i matką 12 a nawet 14 tygodni, dopiero po takim czasie może trafić do nowego domu. Z wielu domów kociaki są zabierane z okresie 6-8 tygodnia bo ‚potrafią już jeść’. W tym czasie jednak następuje silny rozwój i intensywne zabawy z rodzeństwem, rozwijają się umiejętności łowieckie, rozwijają się więzi z rodzeństwem. Dalej do 12-14 tygodnia cały czas wzrasta aktywność kontaktów z rodzeństwem, a także zabawy, polowanie, rozwijanie instynktu łowieckiego oraz naśladowanie zachowań matki.

Odebranie go zbyt wcześnie może skutkować problemami behawioralnymi min. zachowaniami agresywnymi wobec innego kota lub człowieka gdyż nie nauczył się granic w zabawie.

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

  • Agnieszka Sikorska

    Zgadzam się, ale są sytuacje, gdy wczesna adopcja jest koniecznością a nie widzimisię opiekuna. Trafił do mnie maluch, którego mamę przejechał samochód. Mam nadzieję, że rezydentki nauczą go dobrych manier. Na razie zbiera od nich syki i „pacanki”, a domowników niemiłosiernie drapie. Czy człowiek jest w stanie wypełnić lukę po utraconej matce i kontaktach z rodzeństwem?

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]