0
ZachowanieZdrowie

Mój kot załatwia się obok kuwety

By Październik 4, 2017 One Comment

Mój kot załatwia się obok kuwety

Jest to jedno z najbardziej popularnych stwierdzeń, sformułowań które padają w rozmowach z czytelnikami.

O czym świadczy że kot załatwia się obok kuwety?

Podstawowym sygnałem jest fakt że kot robi obok miejsca do którego wie, że ma się załatwić ale coś mu w samej kuwecie lub w jej okolicy – przeszkadza.

Reagowanie nerwami, wściekanie się na kota może jedynie spowodować że przepędzimy kota z okolicy i znajdzie inne miejsce w które postanowi się załatwić.

Pamiętajmy że pozostawianie moczu poza kuwetą jest pierwszym sygnałem że kotu coś może dolegać zdrowotnie lub behawioralnie.

Co może być przyczyną załatwia się koło kuwety?

  • nieprzyjemne uczucie związane z załatwianiem się (świąd, ból)
  • stan zdrowia (wiele organów może promieniować i sprawiać dyskomfort)
  • skojarzenie kuwety lub miejsca w którym stoi – z gorszym samopoczuciem, stanem zdrowia,
  • zbyt czysta, zbyt brudna kuweta,
  • żwirek przestał zwierzęciu odpowiadać,
  • przestrzeń wokół kuwety nie jest odpowiednia – zbyt blisko ścian, innych przedmiotów,
  • zbyt duża kuweta, zamknięta kuweta

Jak można rozwiązać załatwianie się kota obok kuwety?

W pierwszej kolejności odsyłam do wcześniejszego wpisu na ten temat: http://kocie-porady.pl/koc-zach/kot-zalatwia-sie-kuweta/
gdzie umieściłem niemal wszystkie informacje co można sprawdzić samemu lub dzięki lekarzowi weterynarii oraz podstawowe kwestie behawioralne.

Na drugiej pozycji jest wizyta behawiorysty w Twoim domu, który przeanazlizuje otoczenie kota, przepyta Cię z najważniejszych spraw począwszy od zachowania, poprzez dietę, relacje z otoczeniem (ludzie, inne zwierzęta), zweryfikuje przestrzeń oraz dostęp do kocich zasobów i otrzymasz raport z podsumowaniem wizyty oraz zalecenia.

Pamiętaj, że podawanie leków uspokajających oraz obróżek behawioralnych powinno być skonsultowane z behawiorystą, nie tylko z lekarzem weterynarii.

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem konsultacji behawioralnych, żywieniowych oraz opieką nad zwierzętami w domach. Jednym z głównych pól działania jest edukacja. W wolnych chwilach zajmuję się influencer marketingiem oraz pokrewnymi dziedzinami marketingu.

Prywatnie jestem kocim ojcem – kocur Czarek, kotki Sue, Kid i Perła, wraz z partnerką Zofią zamieszkujemy Wrocław.

  • Karolina Piotrowska

    Witam, mam 10 letnia kotkę, która od kilku miesięcy załatwia się obok kuwety lub w innych miejscach. Problemy zdrowotne wykluczone, od 3 lat mieszka z nami nowa kotka, i dziewczyny się nie polubiły i już nie polubią, dodatkowo mieszka z nami bezkonfliktowy kocurek. Problem z sikaniem, załatwia się do kuwety czasami siknie też ale głównie obok. Dostawiłam kolejną kuwetę, problem pozostał. Moje pytanie jest następujące: jaki rodzaj żwirku z Pana doświadczenia najlepiej pasuje kotom? Do tejj pory uzywaliśmy Cats best lub innych drewnianych koty wolały Cats best. Dodam, że kotki są wychodzące mają do dyspozycji ogród, gdzie mogą sobie pogrzebać w ziemi.Cały czas myślę jak dogodzić tej kocicy, przez to jej sikanie nie mogę spać w nocy bo nasłuchuję, czy nie sika:( Feliway się u nas nie sprawdził zarówno dyfuzor jak i obróżka.Będę wdzięczna za poradę.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]