0
Zachowanie

[MIT]Kot złośliwy oraz mściwy

Złośliwy — nacechowany wrogością, niechęcią, przejawiający niechęć, wrogość,

Złośliwość to czyn lub wypowiedź, której celem jest uczynienie komuś jakieś drobnej krzywdy czy sprawienie komuś przykrości. Źródłem złośliwości jest niechęć i nieżyczliwość wobec kogoś i często, negatywne emocje.

Mściwy — taki, który nie daruje krzywdy i mści się; też świadczący o chęci zemsty,

wredny — fałszywy, zły, podły,

 

Koty to zwierzęta bardzo delikatne, wrażliwe i mające bardzo trudne charaktery. Poza tym są indywidualistami i każdy osobnik, z dużej nawet liczby kotów, może wykazywać zupełnie inne cechy charakteru. Nie można ich porównywać do psów, czy innych zwierząt a tym bardziej ludzi.

 

Wszystkie zachowania wypisane wyżej są często przypisywane kotom, przez ludzi, którzy zamiast próbować zrozumieć kocie zachowanie, przypisują im nasze ludzkie cechy. Zemsta, działanie z premedytacją, wrogość — to są zachowania, które wymagają zaplanowania, działania wedle planu i konsekwencji działania. Spójrzmy na zachowanie naszych kocich towarzyszy — spojrzą w lustro, widzą swoje odbicie. Reagują różnie, począwszy od strachu (nie rozpoznają się w odbiciu), czasem jest to nawet agresja, prychają i syczą — całkowicie nie rozpoznają siebie. Jednym słowem nie są świadome swojego ja (w ujęciu ludzkim).

źródło: https://www.facebook.com/maniekimarcelka

źródło: https://www.facebook.com/maniekimarcelka

 

Jak więc mogą one zaplanować zemstę, działać z premedytacją i w złości, jeśli nie mają punktu odniesienia, do takich działań. Zwierzęta wydają się człowiekowi złośliwe i mściwe w naszym ludzkim pojmowaniu, ale należy spojrzeć na ich zachowanie z perspektywy kota, nie człowieka. Zwierzęta reagują w instynktownie, sygnalizując nam: swój stan (stres, zainteresowanie, choroba), nie ma to jednak nic wspólnego z ludzką złośliwością, mimo iż tak najłatwiej to sobie wytłumaczyć.

 

 

Mod. Kasia Paćkowa, Janusz Owsiany

 

 

Mieszko Eichelberger

Mieszko Eichelberger

Zawodowo zajmuję się profesjonalną opieką nad zwierzakami w ich domach, zajmuje się doradztwem behawioralnym oraz konsultacjami żywieniowymi.

Prywatnie opiekun/koci ojciec Czarka i Sue, oraz Kici.

 • laura

  Miałam kiedyś kotkę, która na prawdę zachowywała się złośliwie. ;p Miałam ją od małego, urodziła się w moim domu razem ze swoim braciszkiem. Oba kociaki uczyliśmy korzystania z kuwety – mały się nauczył, a ona zawsze załatwiała się poza wyznaczonym do tego miejscem. Nawet jako ,,podlotek”, kiedy jej matka i brat wychodzili na trawkę przed domem, ona szła się załatwić do domu – na dywan, na parkiet, na płytki w kuchni. Czy to nie jest trochę podejrzane? :)

  • Mieszko Eichelberger

   W żadnym wypadku nie powiedziałbym że jest złośliwa. Zawsze najpierw badania a potem należy zrobić wywiad na temat otoczenia i własności kota. Często jest tak że przestawienie kuwety, zmiana miejsca ustawienia, poziom żwirku, zapachy wokół kuwety. Jest masa czynników społecznych (relacja kot człowieka, kot – kot) czy też właśnie technicznych jak kwestia kuwety. Jeśli jednak my jako opiekunowie tego nie zauważamy jednak wizyta zoopsychologa lub behawiorysta jest dobrze widziana :)

 • Aldona

  Wokół kotów narosło wiele mitów – zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Powoduje to niestety, że wielu ludzi zapomina, że kot jest po prostu zwierzęciem i nie jest to żadna obraza godności. Kot nie może być traktowany ani jak bóg, ani jak człowiek, ani jak pies, ani jak pingwin, ani nic innego ponieważ jest kotem. Jak każde zwierzę odczuwa przeróżne emocje i wpada niekiedy w konflikty z otoczeniem (także z nami), ale błędem jest zarówno uważanie, że kot to stworzenie fałszywe, wrogie człowiekowi, jak i pełna bezkrytycznego zachwytu postawa, której skutkiem jest to, że kot nie ma w domu żadnych ograniczeń i przez to jest nielubiany przez innych domowników i uciążliwy dla nich. Kot to zwierzę inteligentne, zdolne do nauki (jak w przypadku każdego stworzenia, także i ludzi, spotkamy osobniki mądrzejsze i mniej bystre) i przy odrobinie dobrych chęci możemy osiągnąć w życiu z kotem podobny kompromis jak w przypadku innych zwierząt tzn. kot nie będzie stanowił zagrożenia dla siebie i innych, będzie miał pewien zakres przywilejów i pewną listę rzeczy zabronionych (nie mogą to być jednak zachowania naturalne). W codziennej relacji człowieka ze zwierzęciem ten stały zakres przywilejów i rzeczy zabronionych to podstawa, która zarówno nam jak i zwierzęciu ułatwia życie. Opowieści o wyjątkowej kociej niezależności i niezdolności do przystosowania się do otoczenia to mit. Kot wychowywany w towarzystwie zwierząt innego gatunku przejmuje część ich zachowań i doskonale się odnajduje w relacji z psem, królikiem czy innymi zwierzętami. Podobnie jest w relacjach z dziećmi. Jedyne, o co musimy zadbać to o to, by zwierzę miało czas dostosowania się do zmian i by miało się gdzie schronić przed rzeczywistym lub pozornym niebezpieczeństwem. Wyłączając kotki broniące młodych, większość kotów mają do wyboru atak lub ucieczkę, wybierze to drugie.

 • Ania

  Ja myślę, że na pewno wiele zachowań kotów nie jest złośliwych, ale niektóre chyba tak ;) Raz moja mama zamknęła się w łazience na dosłownie 3 minuty, kociak przechodził obok łazienki i nawet nie zamiauczał pod nią, tylko specjalnie poszedł na drugi koniec mieszkania, tam, gdzie akurat siedział mój tata z kolegą i załatwił się na dywanie zaraz obok krzesła taty. Uważam, że to nie był do końca przypadek :D

  • Mieszko Eichelberger

   Trudno mi tłumaczyć zachowanie Waszego kociaka, szczególnie że nie znam całej sytuacji w domu. Myślę że gdybym miał pełen widok na sytuację mógłbym to wyjaśnić w sposób merytoryczny ;) Mogę zapewnić że z moich doświadczeń a także wiedzy wynika że nie istnieje coś takiego jak złośliwość zwierząt.

 • o zlosliwa Marcelka :D
  wredna jest, ciagle zabiera nam mikrofony :D
  a jak nie moze pospiewac, to sie msci i spiewa wieczorami ;)

  poza tym, to kochane dziewcze! :)

 • Ania

  Moj kot po kastracji i po przeprowadzce w nowe miejsce nagle po zalatwieniu (częstym ) do kuwety wychodzi i sika pare kropel na koc. Wczesniej zabronilam mu w wchodzenia na te koce. Wyczuwam to jakby to robil mi po zlosci.

Kontakt

Telefon: 731 336 586
Mail: [email protected]